Kırsal alanların peyzaj ekonomisi bağlamında değerlemesi: Ankara-Nallıhan ilçesi örneği
The evaluation the rural area in terms of landscape economy: Ankara, Nallihan case
  1. Tez No: 686404
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Peyzaj Mimarlığı, Economics, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada peyzaj ekonomisi bağlamında Ankara ili kırsalında yer alan Nallıhan'ın sahip olduğu peyzaj tiplerinin görsel göstergeler kullanılarak ekolojik, estetik, ekonomik değerinin (3E modeli) belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla CORINE 2018 verilerine göre belirlenen peyzaj tiplerinin, doğallık, karmaşıklık, tutarlılık, görsel ölçek ve tarihsellik göstergeleri doğrultusunda ARC GIS 10.4 yazılımında mekânsal analizleri yapılmıştır. Farklı meslek disiplinlerinden altı uzman tarafından Nallıhan peyzaj tipleri ve görsel göstergeler Analitik Hiyerarşi Prosesi ile değerlendirilmiş, böylece ekolojik değere ilişkin katsayı elde edilmiştir. Estetik değerin belirlenebilmesi için Nallıhan peyzaj tiplerini tanımlayacak görüntüler alınmış, uzman puanlamalarının ANOVA testi sonucu (F değeri) estetik katsayı bulunmuştur. Ekonomik değerin belirlenebilmesi için yöre halkı ile anketler yapılmış ve peyzaj tiplerinin yöre halkının taşınmaz malları üzerindeki etkisi hedonik fiyat yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Hedonik fiyat fonksiyonu sonucu elde edilen β katsayıları analizde kullanılmıştır. Koşullu değerleme yöntemi ile yöre halkının bir taşınmaza sahip olmak için ödemeye gönüllü olduğu bedel tahmin edilmeye çalışılmıştır. Fonksiyon çözümleri ile ankete katılım sağlayan bireylerin Nallıhan'da 1 dekar alan için ödemeye gönüllülük bedeli 5.620,8 ₺, toplam anket sonuçlarına göre 348.661,15 ₺ olarak tahmin edilebilmesini sağlamıştır. Son olarak ekolojik, estetik ve ekonomik katsayılar kullanılarak Nallıhan ilçesi için 3E haritası oluşturulmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Oluşturulan 3E modelinin, ekolojik, estetik ve ekonomik faydaların bir arada değerlendirilmesini sağlayan peyzaj ekonomisi çalışmalarının kamu tarafından planlama aşamalarına entegre edilmesi ile sürdürülebilir hedeflere ulaşmak konusunda yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the ecological, aesthetic, and economic value (3E model) of the landscape types of Nallıhan in rural Ankara in the context of landscape economy by using visual indicators. Spatial analyzes of landscape types determined according to CORINE 2018 data were made in ARC GIS 10.4 software in line with the indicators of naturalness, complexity, coherence, visual scale, and historicity for this purpose. Nallıhan landscape types and visual indicators were evaluated by the Analytical Hierarchy Process by six experts from different professional disciplines, thus the coefficient for ecological value was obtained. The coefficient (F value) of the ANOVA test result was obtained as a result of the evaluations of the experts, whose images were achieved to define the Nallıhan landscape types to determine the aesthetic value. Surveys were conducted with the local people and the effect of landscape types on the real estate of the local people was tried to be determined by the hedonic price method to determine the economic value. The coefficients found as a result of the hedonic price function are used in the analysis. It was estimated the price that the local people are willing to pay to own a real property with the contingent valuation method. Function solutions enabled the value the individuals participating in the survey are willing to pay are estimated as 5.620.8 ₺ for an area of 1 decare in Nallıhan and 348.661,15 ₺ according to the total survey results. Finally, using ecological, aesthetic, and economic coefficients, a 3E map for Nallıhan case was created and evaluations were made. The created 3E model will be able to help achieving to sustainable goals by integrating landscape economy studies that provide a combined assessment of ecological, aesthetic and economic benefits, into planning stages by the public.