Bilişsel egzersiz terapi yaklaşımı ölçeğinin bel ağrısı olan bireylerde kullanımı: Güvenirlik, geçerlik ve duyarlılık çalışması
Use of cognitive exercise therapy approach scale in individuals with lowback pain: Reliability, validity and sensitivity study
- Tez No: 686411
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı (BETY) Ölçeği'nin bel ağrısı olan bireylerde güvenirliği, geçerliği ve duyarlılığını incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya bel ağrısı tanısı almış 150 birey dahil edildi. Güvenirlik değerlendirmesi için test-tekrar test yöntemi, sınıf içi güvenirlik (ICC) katsayısı ve iç tutarlılık analizi yapıldı. Geçerliği belirlemek için BETY Ölçeği'nin Oswestry Dizabilite İndeksi (Oswestry Disability Index, ODİ), Kısa Form-36 (Short Form 36, SF-36), Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (Hospital Anxiety and Depression Scale, HADS), Fiziksel Performans Testleri'yle (Physical Performance Tests, FPT) korelasyonu incelendi ve ROC analizi yapıldı. Ölçeğin duyarlılığını incelemek için 30 bireyin ilk ve 1,5 ay sonraki değerlendirme sonuçları arasındaki farkların birbiriyle korelasyonuna bakıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the validity, reliability and sensitivity of the“Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı”(Cognitive Exercise Therapy Approach, BETY) Scale in individuals with low back pain. 150 patients diagnosed with low back pain were included in the study. Test-retest method, intraclass reliability (ICC) coefficient and internal consistency analysis were examined for reliability assessment. To determine BETY Scale's validity was examined the correlation with Oswestry Disability Index (ODI), Short Form-36 (Short Form 36, SF-36), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Physical Performance Tests (Physical Performance Tests, FPT) and ROC analysis was performed. To determine the sensitivity, the correlation of the differences between the results of the first evaluation and the evaluation after 1.5 months of 30 individuals was examined.