Kırklareli süt ve süt ürünleri fabrikalarının iş sağlığı ve güvenliği ile çevre yönetim sistemleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Kırklareli milk and dairy products factories in terms of occupational health and safety and environmental management systems
  1. Tez No: 686412
  2. Yazar: ÖYKÜ NUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kırklareli ilinde sayıca çok fazla olan, süt ve süt ürünleri üretim tesislerinin çevre ve iş sağlığı ve güvenliği alanında uygulamalarına yaklaşımlarını inceleyerek, kalite olarak adlarını duyurmuş yöresel firmaların bu konularda ki yaklaşımlarının yeterli olup olmadığını belirlemektir. Çalışma kapsamında Kırklareli ilinde süt üretimi yapan dört firma ile çalışılarak, çevre ve iş sağlığı ve güvenliği konularında uygulamaları incelenmiş, firma çalışanları ile anket gerçekleştirilmiştir. Anket soruları; firma yöneticilerinin ve çalışanların, çevre ve iş sağlığı güvenliği konularında yaklaşımlarını belirleme üzerine hazırlanmıştır. Anket sonuçlarından yola çıkılarak, firmaların kağıt üzerinde ve aslında olan uygulamalarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, Kırklareli ilinde kalite olarak adını duyurmuş firmaların, çevre ve iş sağlığı güvenliği çalışmalarını mevzuat gerekliliklerine göre yaptığı görülmüştür. Fakat iş kazalarını ve çevreye verilen zararı minimuma indirmenin temeli olarak görülen kaynağında önleme/azaltma uygulamalarının yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Çalışılan dört firmada da; çevre ve İSG yönetimi için tam zamanlı yetkin personeller çalışmamaktadır. Genel olarak firmaların çevre ve İSG konularında çalışmaları olsa dahi, bu konularda geliştirilecek uygulamalar firmaya kalite, verimlilik ve müşteri memnuniyeti olacak dönecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the approaches of milk and dairy products production facilities, which are quite numerous in Kırklareli, to their practices in the field of environmental and occupational health and safety, and to determine the approaches of local companies in this regard. Within the scope of the study, four companies which was producing milk in Kırklareli province were studied, their practices on environment and occupational health and safety were examined, and a survey was conducted with the company employees. Survey questions; it has been prepared to determine the approaches of company managers and employees on environmental and occupational health and safety issues. Based on the survey results, it is aimed to determine the documentation and actual applications of the companies. As a result of this study, it has been observed that the companies preferred in terms of quality in Kırklareli carry out their environmental and occupational health and safety studies in accordance with the requirements of the legislation. However, it has been observed that the prevention/reduction practices at the source, which are seen as the basis of minimizing work accidents and damage to the environment, are insufficient. In the four companies that we worked with for this study; full-time competent personnel do not work for environment and OHS management. In general, even if companies work on environmental and OHS issues, the practices to be developed on these issues will return to the company as quality, efficiency and customer satisfaction.