Tip 2 diabetes mellitus tanısı olan 18-65 yaş arası hastalarda insomnia varlığının yaşam kalitesi, öz bakım ve diyabet regülasyonu üzerine etkisi
The effect of insomnia on quality of life, self-careand diabetes regulation in patients aged 18-65 years with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 692272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: İnsomnia; uykuya dalma güçlüğü, gece sık uyanma ve sabah erken uyanma gibi yakınmalardan en az birinin haftada en az üç gün görülmesi ve en az üç ay boyunca devam etmesi durumu olarak tanımlanır. Tip 2 diyabet hastalarının yaklaşık %25'inde uyku bozukluğu tanısı bulunduğu saptanmıştır. Uyku bozukluğunun glukoz regülasyonu ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri olduğu ve tip 2 diyabet tanılı hastalarda optimal öz bakımı engellediği düşünülmektedir. Bizim çalışmamız da 18-65 yaş arası tip 2 DM tanılı hastalarda insomnia varlığının yaşam kalitesi, öz bakım ve diyabet regülasyonu üzerine etkilerini saptamak amacı ile planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 30 Temmuz 2019- 30 Ocak 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrin Kliniği ve Polikliniğine müracaat eden tip 2 diyabet tanısı olan hastalar üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini karşılayan gönüllülere; sosyodemografik özellikleri, tanı alma süreçleri, diyabet komplikasyon ve eşlik eden hastalıkları, kullandığı ilaç ve tedaviler, aile öyküsü, fiziksel aktivite, uyku süresi sorgulayan ve laboratuvar değerlerini içeren 29 soru ile Uykusuzluk Şiddeti İndeksi, Diyabet Öz Bakım Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeğini içeren bir anket formu uygulanmıştır. Katılımcıların HbA1c, açlık kan şekeri, spot idrarda mikroalbuminüri, TG, HDL, LDL kolesterol değerleri hastane bilgi yönetim sisteminden elde edilmiştir. Katılımcıların boy, kilo ve bel çevresi ölçülerek veri toplama formuna kaydedilmiştir. Veriler SPSS programı ile uygun testlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya tip 2 diyabet tanısı olan 210 hasta katılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların %53,8'i kadındır ve yaş ortalaması 55,7±8,7 yıldır. Hastaların %35,2'si haftada en az 3 gün orta yoğunlukta egzersiz yapmaktadır. Erkek hastaların VKİ ortalaması 29,8±4,7 kg/m2 , kadınların ise 31,8±6,2 kg/m2'dir. Bu çalışmada diyabete en sık eşlik eden iki hastalık sırası ile HT (%51) ve hiperlipidemidir (%21,4). Hastaların diyabet süresi ortalama 8,3±6,5 yıldır ve ortalama HbA1c değeri %8±1,9'dur. Hastaların uykusuzluk şiddeti indeksi puan ortalaması 8,8±7,4'tür ve UŞİ'ye göre %53,8'nin klinik olarak önemli insomniası yoktur, %15,2'sinin insomia alt eşiği düzeyinde, %28,1'nin orta, %2,9'nun ise şiddetli düzeyde insomniası mevcuttur. İnsomnia durumuna göre grupların cinsiyet, yaş, gelir durumu ve fiziksel aktivite durumu değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların insomnia durumuna göre HbA1c ortanca değerleri her iki grupta da benzerdir (p=0,663) ancak grupların açlık kan şekerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Objective: Insomnia is defined as the presence of at least one of the symptoms such as difficulty falling asleep, maintaining sleep and waking up too early in the morning, at least 3 nights/week for the past 3 months. Almost 25% of patients with type 2 diabetes mellitus were diagnosed with a sleep disorder. It is thought that insomnia has negative effects on glucose regulation and quality of life and prevents optimal self-care in patients with type 2 diabetes. Our study was planned to determine the effects of the presence of insomnia on quality of life, self-care and diabetes regulation in patients with type 2 DM between the ages of 18-65. Materials and Methods: The study was conducted on patients diagnosed with type 2 diabetes who applied to the Endocrine Clinic and Outpatient Clinics of Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital between 30 July 2019 and 30 January 2021. A questionnaire including sociodemographic characteristics, diagnosis processes, diabetes complications and comorbid diseases, medications and treatments, family history, physical activity, sleep duration, and laboratory values, Insomnia Severity index, Diabetes Self-Care Scale and SF-36 Quality of Life Scale were applied to the volunteers who accepted to participate in the study and met the inclusion criteria. Participants' HbA1c, fasting blood sugar, microalbuminuria in spot urine, TG, HDL, LDL value results were obtained from the hospital database. The participants' height, weight and waist circumference were measured and included in the data form. All data were analyzed with the SPSS program with appropriate tests. Results: 210 patients with type 2 diabetes participated in the study. 53.8% of the patients participating in the study were women and the mean age was 55.7+8.7 years. 35.2% of the patients do moderate-intensity physical activity at least 3 days a week. The mean BMI of male patients was 29.8+4.7 kg/m2 and that of females was 31.8+6.2 kg/m2 . In this study, the two most common comorbidities were HT (51%) and hyperlipidemia (21.4%), respectively. A statistically significant difference was found when the gender, age, income status and physical activity status of the groups were evaluated according to insomnia status. The mean duration of diabetes of the patients was 8.3±6.5 years and the mean HbA1c value was 8±1.9%.The mean insomnia severity index score of the patients was 8.8±7.4, and 53.8% do not have clinically significant insomnia, 15.2% have subthreshold insomnia, 28.1% moderate and 2.9% severe insomnia. The median HbA1c values of the patients participating in the study were similar in both groups (p=0.663), but the difference between fasting blood sugars of the groups was statistically significant (p=0.006).