Otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocuk ve ergenlerin annelerinin depresyon, anksiyete, bağlanma ve içselleştirilmiş damgalanma algısının değerlendirilmesi
Evaluation of depression, anxiety, attachement and internalized stigma perception of mothers of children and adolescents with autism spectrum disorder
- Tez No: 686426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBELNUR AVCİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç ve Hipotez: Nörogelişimsel bir bozukluk olan otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanılı çocuk ve ergenlerin annelerinde başta depresyon ve anksiyete olmak üzere çeşitli psikiyatrik bozuklukların görüldüğü bilinmektedir. Çoğu psikiyatrik bozuklukta olduğu gibi OSB tanılı çocukların ebeveynlerinin de damgalanma algısının daha fazla olduğu vurgulanmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, OSB tanılı olguların annelerinin depresyon ve anksiyete belirtilerinin, bağlanma stilinin ve içselleştirilmiş damgalanma algısının kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine ayaktan başvuran, çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan, rastgele seçilen ve 2-15 yaş arası çocuklardan DSM-5 tanı kriterlerine göre OSB tanısını karşılayan 35 çocuk ve ergen olgu grubu, 35 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan tüm ebeveynlerden yazılı onam alınmıştır. Olgu ve kontrol grubu annelerine sosyodemografik veri formu, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), Durumluk - Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-1 ve STAI-2), İlişki Ölçekleri Anketi (Anne formu), Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Ayrıca olgu grubunda otizm şiddetini ölçmek için OSB tanılı çocuk ve ergenlere Çocukluk Otizmini Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: It is known that mothers of children and adolescents diagnosed with autism spectrum disorder (ASD), which is a neurodevelopmental disorder, have various psychiatric disorders, especially depression and anxiety. It is emphasized that the parents of children diagnosed with ASD have a higher perception of stigma, as in many psychiatric disorders. Our aim in this study is to evaluate the depression and anxiety symptoms, attachment styles and internalized stigma perception of the mothers of patients with ASD compared to the control group. Method: This study included 35 healthy volunteers and 35 patients who were admitted to Aydın Adnan Menderes University Department of Child and Adolescent Mental Health and Diseases outpatient clinic, met the inclusion criteria, were selected randomly and were diagnosed as ASD according to DSM-5 criteria. Informed consent form was obtained from all parents who volunteered to participate in the study. The scales that will be applied to the patients and healthy volunteers included in the study; sociodemographic data form, Internalized Stigma of Mental Illness scale (ISMI), State-Trait Anxiety Inventory (STAI-1 ve 2), Relationship Scales Questionnaire (RSQ), Brief Symptom Inventory (BSI) and Beck Depression Inventory (BDI). In addition, Childhood Autism Rating Scale (CARS) was applied to children and adolescents diagnosed with ASD to measure the severity of autism in the case group. The data obtained were evaluated using appropriate statistical methods.