Kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarında uygulanan kupa terapisi ve akupunkturun hastaların yaşam kalitesi, ağrı ve depresyon belirtilerine etkisi
The effects of cupping therapy and acupunctureapplied i̇n chronic musculoskeletal diseases on qualityof life, pain level and depression symptoms.
  1. Tez No: 686438
  2. Yazar: CEYDA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma kronik kas iskelet sistemi hastalıklarında (KİSH) uygulanan kupa terapisi ve akupunkturun hastaların yaşam kalitesi, ağrı şiddeti ve depresyon belirtilerine etkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı. Çalışmanın örneklemini, özel bir Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) kliniğine herhangi bir kronik kas iskelet sistemi hastalığı ile başvuran, araştırma kriterlerine uygun ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden toplam 30 hasta oluşturdu. Çalışma yarı deneysel araştırma tasarımlarından tek gruplu, ön test son test tasarım tipinde, Nisan 2020-Kasım 2020 tarihleri arasında uygulandı. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Numerik Değerlenirme Skalası (NRS), SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ), Depresif Belirti Envanteri-Öz Bildirim (IDS-SR), Akupunktur ve Kupa terapisi İzlem Formu ile toplandı. Çalışmada kronik KİSH hastalarına ortalama 6-8 seans (yaklaşık 2-2.5 ay), 20-30 dakika bir mikrosistem akupunktur yöntemi olan YNSA (Yamamoto New Scalp Acupuncture) ve ardından 5-15 dakika kuru kupa terapisi uygulandı. YNSA uygulama noktalarının belirlenmesinde; hegu testi, boyun, brakial ve abdominal tanı noktaları kullanıldı. Hassasiyet saptanan noktanın kafa derisinde karşılık gelen vücut organ ve yapıları için tanımlanmış alanına akupunktur uygulaması yapıldı. Kuru kupa uygulaması; hastaların ağrı şikayeti ve hassasiyetinin olduğu, bölgelere manuel pompa yardımı ile ortalama 300-500 milibar negatif basınç oluşturulacak şekilde yapıldı. Tedavi öncesi/ön test ölçek puanları ile, tedavi sonrası/son test ölçek puanları karşılaştırıldı ve sonuca ulaşıldı. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel analizler için SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket programı kullanıldı. Hastaların NRS puan ortalamaları±standart sapması; ön testde 8,37±1,19 iken, son testte 3,13±1,20 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of cupping therapy and acupuncture applied in chronic musculoskeletal diseases (MSD) on quality of life, pain level and depression symptoms. The sample of the study consisted of 30 patients who applied to a private Traditional and Complementary Medicine (TCM) clinic with any chronic musculoskeletal disease, who met the research criteria and voluntarily accepted to participate in the study. The study was conducted between April 2020 and November 2020 in a single group, pre-test post-test design type of quasi-experimental study. Data were collected with the Patient Information Form, Numerical Rating Scale (NRS), the SF-36 Quality of Life Scale (QLS), the Depressive Symptom Inventory-Self-Report (IDS-SR) Acupuncture and Cupping Therapy Inspection Form. In the study, on average of 6-8 sessions (approximately 2-2.5 months), YNSA (Yamamoto New Scalp Acupuncture) which is a microsystem acupuncture method for 20-30 minutes, and then 5-15 minutes of dry cupping therapy were applied to chronic MSD patients. In determining the YNSA application points; hegu test, cervical, brachial and abdominal diagnostic points were used. Acupuncture was applied to the area defined for the corresponding body organs and structures on the scalp of the point where sensitivity was detected. Dry cupping therapy was applied to the areas where the patients had pain and sensitivity with the help of a manual pump which will generate an average of 300-500 millibar negative pressure. Pre-treatment / pre-test scale scores and post-treatment / post-test scale scores were compared and the result was obtained. A package program called SPSS (IBM SPSS Statistics 24) was used for statistical analysis in the evaluation of the data. NRS mean score of the patients ± standard deviation; It was found to be 8.37 ± 1.19 in the pre-test and 3.13 ± 1.20 in the post-test.