Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) evde rehabilitasyon programının solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of home-based rehabilitation programme on the pulmonary function and quality of life for COPD patients
  1. Tez No: 124484
  2. Yazar: GÜLBİN TANYELİ (EGE)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. NİLGÜN GÜRSES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Pulmoner rehabilitasyon kronik solunum hastalıklarda semptomların azaltılması, egzersiz toleransı ve yaşam kalitesinin artırılmasında potansiyel yarar sağlayan multidisipliner bir programdır. Hastane-içi, hastane-dışı ve evde olmak üzere çeşitli ortamlarda uygulanabilir. Ev programları hasta ve aile üyeleri için daha uygun ve uzun dönem tedavi amaçlarına ulaşma da daha kabul edilebilir bir yöntemdir. Bu programda hasta, teknikleri kendi ortamında öğrenir. Çalışmanın amacı; kendi hasta popülasyonumuzda evde uygulanan rehabilitasyonun Türkçe geçerlik güvenirliği yapılmış bir ölçek kullanarak SGRQ solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamız Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ve daha önceden KOAH tanısı konmuş hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya alınan 37 hastadan 30'u çalışmayı tamamlamıştır. Bu 30 hasta rastgele yöntemle çalışma grubu ve kontrol grubuna ayrılmıştır. 15'i çalışma, 15'i kontrol grubu olmak üzere çalışmayı tamamlamışlardır. Çalışma öncesi bütün hastaların genel durumu (kas-iskelet sistemi, semptomları, solunum fonksiyonları, arter kan gazlan, egzersiz kapasitesi) değerlendirildi. Hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek için SGRQ uygulandı. Kontrol grubuna optimal medikal tedavi verilerek başlangıçtaki değerlendirmeler 6 hafta sonra tekrarlandı. Eğitim grubu ise 6 hafta boyunca hergün günde 2 kez 1/2 saat olmak üzere ev rehabilitasyon programını uyguladı. İlk hafta fizyoterapist hastaya kendi ev ortamında 2-2,5 saatlik bir seansla teknikleri öğretti ve daha sonra haftada bir vizit (45 dakika), 2 kez de telefonla program takip edildi. Ev rehabilitasyon programı; Gevşeme ve solunum kontrolü, temel solunum teknikleri, hastalık hakkında bilgilendirme, bronşiyal hijyen, mobilizasyon ve postür egzersizleri, inhalasyon teknikleri, günlük aktiviteler 109esnasında uygulanabilecek enerji tasarrufu prensipleri ve elastik bantlar aracılığıyla alt ve üst ekstremite egzersizlerini içermektedir. Her iki grup başlangıçta yapılan bütün değerlendirmeler 6 hafta sonra tekrarlandı. Tedavi sonrası çalışma grubunda solunum tipinde değişme, diyafragmatik solunumda gelişme, derin solunum da yardımcı solunum kaslarının kullanımında azalma, solunum derinliğinde ve göğüs ekspansiyon miktarında artma ve postural deformitelerde azalma olduğu gözlendi. Kontrol grubundaki hastalarda ise bir değişiklik olmadı. Tedavi sonrası her iki grubun gece ve gündüz semptomlarında azalma olurken bu azalma çalışma grubu lehineydi. Kontrol grubunda kan gazları, solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasitesi, yaşam kalitesi ve solunum frekansında anlamlı bir değişiklik gözlenmezken, çalışma grubunda solunum fonksiyonları dışındaki parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler elde edilmiştir. Bu bulguların ışığında hastaları her yönde destekleyecek kapsamlı bir eğitim programı ve solunum fizyoterapisinin ev ortamında uygulanmasının KOAH'lı hastalar için yararlı olacağını düşünmekteyiz. no
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pulmonary rehabilitation is a multidisciplinary program providing potential benefit on the decrease in chronic respiratory disease symptoms, increase in the exercise tolerance and life quality. It can be performed in various areas such as inpatient, outpatient and home. Home-based program is a valid method for patients and families and an acceptable method for reaching long term treatment aims. In this program patients learn the techniques in its environment. The aim of the study is to investigate the effects of home based rehabilitation in our patient population on respiratory functions and on quality of life by using a scale which is controlled for Turkish validity (St. George Respiratory Questionnaire). Our study was performed on patients who had admitted to Yedikule Chest Diseases and Chest Surgery Education and Research Hospital and who had been diagnosed as Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). 30 patients out of 37 that had been included in the study had completed the study. This 30 patients were randomized to study and control groups. They completes study as 1 5 study and 1 5 control groups. The general condition of the patients (locomotor system, symptoms, pulmonary functions, arterial blood gases, exercise capacity) was evaluated before the study. For the evaluation of the quality of life of the patients SGRQ (St George Respiratory Questionnaire) was performed. Control group was given optimal medical treatment and the initial evaluations were repeated 6 weeks after. To the education group home rehabilitation program was performed twice a day as Vz hour for 6 weeks. First week physiotherapist thought the patient the techniques in the patient's house with a 2-2.5 hours program and later on the program was followed with a weekly vizit (45 minutes) and with twice phone calls. Home-based rehabilitation program includes relaxation and breathing control, main respiratory techniques, disease information, bronchial hygiene, mobilization and posture exercises, inhalation 111techniques, energy saving principles that can be used during daily activities and lower and upper extremity exercises with therabands. All initial evaluations were repeated 6 weeks later in both groups. In the study group it was observed after treatment that there was an improvement in diaphragmatic breathing, an alteration in the respiration type, a decrease in the usage of accessory respiratory muscles during deep breathing, an increase in the deepness of respiration and in the amount of thoracal expansion and a decrease in postural deformities. There was no change in the control group of patients. While there was a decrease in the day and night symptoms of both groups, this decrease was related with the study group. In the control group while there was no significant change in blood gases, respiratory functions, functional capacity, quality of life and respiration frequency, there were statistically significant improvements in these parameters (except pulmonary functions) in the study group. As a conclusion we suggest that an educational program covering a support for the patients in all aspects and administration of respiratory physiotherapy at home, would be useful for COPD patients. 112