2010-2020 yıllarında, Türkiye'nin Türk Cumhuriyetlerine yönelik faaliyetleri (Azerbaycan ve Kazakistan örneği)
Turkey's actions towards the Turkic republics (The case of Azerbaijan and Kazakhstan) in the years 2010-2020
- Tez No: 686444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEFA KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Sosyal Ekonomik ve Siyasal İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'nin Türk Cumhuriyetlerine yönelik faaliyetleri (Azerbaycan ve Kazakistan örneği) çalışmasına, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Kazakistan Cumhuriyeti hakkında; genel, coğrafya, siyasi, ekonomik ve askeri konu başlıklarında bilgiler verilerek başlanmıştır. Ardından 2010-2020 yıllarında, Türkiye'nin Türk Cumhuriyetlerine yönelik politikalarının siyasi merkezi ve itici gücü olan, TBMM, Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan, sırasıyla Kanun, Karar ve Kararnameler belirli bir disiplin altında incelenmiştir. Müteakip bölümde, yine söz konusu dönemde (2010-2020), Türkiye'nin Azerbaycan ve Kazakistan ile olan dış ticareti ve gelişimi analiz edilmiştir. Böylece, Türkiye'nin siyasi olarak karar verip, yürüttüğü politikaları ile, bu politikalardan elde edilen ekonomik başarının değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma ile Türkiye'nin Türk Dünyasına yönelik politikalarının oluşturulmasına, katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study on the activities of Turkey aiming at the Turkic republics (Azerbaijan and Kazakhstan examples) is started by giving information on Azerbaijan Republic and Kazakhstan Republic on general, geography, politics, economics, and military topics. Next, the laws, decisions and decrees enacted by TNA (Turkish National Assembly), cabinet and president, the political center and driving force of the policies of Turkey for Turkic republics in 2010 – 2020, are evaluated under a certain discipline. In the following chapter, the foreign trade of Turkey with Azerbaijan and Kazakhstan and its development, again in the mentioned period (2010-2020) is analyzed. By this way, it is tried to evaluate the policies, that Turkey decided and conducted politically, and the economic success gained through these polices. With the study made, it is targeted to contribute creation of policies of Turkey aiming Turkic world.