Leylâ Erbil'in eserlerinde mitolojik unsurlar
The mythological components in the works of Leyla Erbil
  1. Tez No: 686471
  2. Yazar: EDA NİLAY ÇİLSALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ONUR HASDEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Leylâ Erbil'in eserlerinde bulunan mitolojik unsurların belirlenmesi ve bu unsurların sınıflandırılarak incelenmesidir. Çalışmada, mit ve mitolojinin tanımları, işlevleri, özellikleri, Dünyada ve ülkemizdeki gelişimleri ile ilgili bilgiler verildikten sonra Leylâ Erbil'in biyografisi verilmiş ve eserlerindeki mitolojik unsurlar tespit edilmiştir. Tespit edilen unsurlar ile ilgili bilimsel kaynaklardan hareketle yazarın bu unsurlardan nasıl yararlandığı ve eserlerinde hangi bağlamda kullandığı incelenmiştir. 1931-2013 yılları arasında yaşayan Leylâ Erbil, edebiyat sahasındaki gelişmelerin ve siyasal yaşamın yoğun olduğu yıllarda eser vermiştir. Kelimelere döktüğü düşünce dünyasını mitoloji ile besleyen Leylâ Erbil, eserlerinde çoğunlukla Yunan mitolojisi unsurlarından faydalansa da farklı kültürlere ve mitolojik unsurlara da yer vermiştir. Bu sebeple çalışmada, Dünya mitolojilerinden başlayarak genelden özele varılan bir araştırma yapılmış ve konu ile ilgili yazılı kaynaklar taranmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında Erbil'in eserlerinde kullandığı mitolojik unsurların ifade ediliş şekli ve kullanım amaçları incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda Leylâ Erbil'in eserlerinde mitolojik unsurlardan iletmek istediği mesajlar, toplumsal ve bireysel eleştiriler konuları bağlamında yararlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the mythological elements found in the works of Leyla Erbil, who is one of the important names of Turkish literature, and to examine these elements by classification. In the study, after providing information about the definitions, functions, characteristics of myth and mythology, their development in the world and in our country, a biographical introduction of Leyla Erbil was made and mythological elements in her works were identified. Based on scientific sources related to the identified elements, it was examined how the author used these elements and in what context he used them in his works. Leyla Erbil, who lived between 1931 and 2013, gave works during the intense years of developments in the field of literature and political life. Leyla Erbil, who fed the world of thought that she spilled into words with mythology, has also included different cultures and mythological elements, although her works mostly use elements of Greek mythology. For this reason, in the study, starting with world mythologies, and written sources related to the subject were scanned. In the light of the information obtained, studies were conducted on the way the mythological elements that Erbil used in his works were expressed and the purposes of their use. As a result of this review, it was determined that Leyla Erbil used mythological elements in her works in the context of the messages she wanted to convey, social and individual criticisms.