Sirkadiyen ritmin sıçanlardaki mcfarlane flep yaşayabilirliği üzerine etkisi
The effect of circadian RHYTHM on mcfarlane flap viability in rats
  1. Tez No: 686472
  2. Yazar: KADİR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ENVER AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sirkadiyen Ritmin Sıçanlardaki McFarlane Flep Yaşayabilirliği Üzerine Etkisi Giriş ve Amaç: Flep cerrahisinde gerçekleşen iskemi-reperfüzyon hasarının patofizyolojisinde reaktif oksijen radikallerinin etkili rol oynadığını, organizmadaki antioksidan-oksidan sistemin endojen sirkadiyen ritmisite gösterdiği göz önüne alındığında bu çalışmada gün içinde farklı saatlerde gerçekleştirilen flep cerrahilerinde sirkadiyen ritim değişikliğinin flep yaşayabilirliği üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 32 adet, ağırlıkları 250-350 gram arasında değişen Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. 8'er sıçan içeren sabah, öğlen, akşam ve gece grubu olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Gruplar saat 06:00, 12:00, 18:00 ve 24:00 da olmak üzere 6' şar saat arayla opere edildiler. Sıçanlarda 9x3 cm' lik McFarlane flep modeli kullanıldı. 1 hafta sonunda deney sonlandırılarak sırt fleplerinin topografik incelemesi için fotoğraflama yapıldı ve biyokimyasal inceleme için flepten biyopsi yapıldı. Bulgular: Sabah grubu (%32,05±12,25), öğlen grubu (%36,20±11,12), akşam (%38,32±11,06) ve gece grubu (%42,33±16,65) yüzde nekroz oranları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (Χ2 (3) = 1,960; p=0,581). Serum melatonin, malondialdehit, nitrik oksit ve glutatyon düzeyleri ile serum glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz enzim aktiviteleri gruplar arası karşılaştırıldığında gün içinde sirkadiyen ritmisite göstermekle beraber bu farklılık istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Doku nitrik oksit düzeyleri gruplar arası karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Circadian Rhythm on McFarlane Flap Viability in Rats Introduction and objectives: Reactive oxygen radicals play an effective role in the pathophysiology of ischemia-reperfusion injury in flap surgery and the antioxidant-oxidant system in the organism shows endogenous circadian rhythm. In this study, we aimed to examine the effect of circadian rhythm change on flap viability in flap surgeries performed at different times during the day. Material and method: In the study, 32 Wistar Albino rats weighing 250-350 grams were used. Four groups were formed as morning, noon, evening and night groups, each containing 8 rats. The groups were operated every 6 hours at 06:00, 12:00, 18:00 and 24:00. A 9x3 cm McFarlane flap model was used in rats. At the end of 1 week, the study was terminated, photography was taken for topographic examination of the flaps and biopsy was performed from the flap for biochemical examination. Findings: When the percentage necrosis rates (Morning group (32.05%±12.25), noon group (36.20%±11.12), evening (38.32%±11.06) and night group (42.33%±16.65) ) were compared, no statistically significant difference was found (Χ2 (3) = 1.960; p = 0.581). When the serum melatonin, malondialdehyde, nitric oxide and glutathione levels and serum glutathione peroxidase and superoxide dismutase enzyme activities were compared between the groups, they showed circadian rhythm during the day, but this difference was not statistically significant (p> 0.05). When tissue nitric oxide levels were compared between groups, no statistically significant difference was found (p> 0.05).