Fizik öğretmeni adaylarının tasarım problemi çözme süreçlerinin vahşi doğada incelenmesi: Palanga sistemleri örneği
Investigating prospective physics teachers' design problem solving processes in the wilderness: Example of pulley systems
  1. Tez No: 686475
  2. Yazar: ONUR UNAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu araştırmada; fizik öğretmeni adaylarının fizik dersleri ile ilişkili olan ve arama-kurtarma disiplininin gerçek pratik çalışmalarını kullandıkları tasarım problemi çözme süreçlerinin vahşi doğa ortamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere, Marmara Üniversitesi Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı son sınıfında eğitim görmekte olan fizik öğretmeni adaylarıyla birlikte vahşi doğa organizasyonları gerçekleştirilmiştir. Çoklu durum tasarımının kullanıldığı araştırmada; vahşi doğa ortamında palanga sistemleri içeriği ile arama-kurtarma disiplinine ait pratik çalışmalar bağlam, fizik öğretmeni adaylarının bu bağlamda tasarım problemi çözme süreçleri ise durum olarak ele alınmıştır. Veriler uygulamalar sırasındaki video ve ses kayıtları, fotoğraflar, araştırmacının not defteri, bire bir ve grup görüşmelerinin ses kayıtları, fizik öğretmeni adaylarının derslerde ve doğa organizasyonlarında tuttukları yansıtıcı günlükleri, uygulamalarda kullanılan formlar ve çizilen tasarımlar aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar önce her bir tekil durumun açıklanması daha sonra iç içe geçmiş çoklu durumlar olarak benzerlik ve farklılıklarına göre karşılaştırılması şeklinde düzenlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda vahşi doğa ortamında otantik tasarım problemi çözme süreçleri tasarım ilkelerine dayalı olarak tamamlanmıştır. Her üç tekil durumda da benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. Farklılıklar, benzerliklerin anlaşılmasında yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigates the prospective physics teachers' design problem-solving processes in the wilderness through ill-structured problems that are associated with physics courses and set within practical works of the search and rescue discipline. In order to achieve the objectives of the research, daily trips and camping organizations were held along with the prospective physics teachers studying in the last semester in the Department of Physics Education at Marmara University. The context was occurred as using pulley systems in the wilderness through practical works of search and rescue discipline. Prospective physics teachers' design problem-solving processes in this above-mentioned context were taken as cases within the embedded multiple-case design. Data collected through the video and audio recordings during the activities, photographs, researcher's field notes, voice recordings of one-on-one and group interviews, prospective physics teachers' reflective journals kept during lectures and nature organizations, forms, and drawings taken during the activities were analyzed. Findings are presented as explaining each single case first and then comparison of multiple embedded cases as per their similarities and differences. Findings show that authentic design problem-solving processes in the wilderness were completed based on design principles. Similarities and differences are revealed in all three single cases. The differences supported to understand the similarities.