Mühimme Defterlerine göre Maraş eyaleti (1720-1730)
Maras province according to Muhimme Books (1720-1730)
  1. Tez No: 686476
  2. Yazar: AYSUN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Osmanlı tarihinin en önemli kaynaklarından biri olan Mühimme Defterleri sosyal, siyasi, iktisadî birçok kararı muhteva etmesi hasebiyle önemli bir başvuru kaynağıdır. Bu defterlerde Osmanlı Devleti'nin sosyal, kültürel ve iktisadî yapısı başta olmak üzere devletin halkla ilişkisi, savaş tarihi, lojistik bilgiler, taşra teşkilatı hakkında bilgiler gibi birçok bilgi bulmak mümkündür. Bu çalışmada 1720-1730 yıllarını kapsayan 130-136 numaralı toplam 7 Mühimme Defterinden çıkarımlar yapılarak ilgili tarihler arasında Maraş eyaletinin genel yapısı üzerinde tespit ve değerlendirilmelerde bulunulmuş, Osmanlı Devleti'nin bu dönemdeki askeri ve iktisadî durumunun taşradaki yansımaları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ana kaynağı oluşturan 130-136 numaralı Mühimme Defterlerinde Maraş ile ilgili 185 hüküm tespit edilmiştir. Bu tarihlerde bir eyalet merkezi olan Maraş'ta başta ordu olmak üzere iskân, eşkıyalık, bölgedeki aşayiş sorunları gibi çeşitli konuların yer aldığı kayıtlar görülmektedir. Çalışmamızda; bu hükümlerin analizi yapılarak Maraş eyaletinin Osmanlı Devleti için nasıl ehemmiyeti bulunduğu hususunda değerlendirmeler yapılmış, Mühimme Defterlerinin tanımı ve genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve ayrıca Maraş'ın ilk çağlardan 1730 yılına kadar olan süreci ve tarihi gelişimi hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mühimme Books, one of the most important sources of Ottoman history, are an important source of reference because they contain many social, political and ecenomic decision. In these books, it is possible to find a lot of information about the social, cultural and economic structure of the Ottoman Empire, especially the relations of the state with the public, the history of the war, logistic information, information about the provincial organization. In this study, a total of 7 Mühimme Books numbered 130-136 covering the years 1720-1730 were decibhered and evaluated on the general structure of Maraş province between the relevant dates, and the reflections of the military and ecenomic situation of the Ottoman Empire during this period in the province were emphasized. In the Mühimme Books 130-136, which is the main source of the study, 185 provisions related to Maraş were identified. At these dates, there are records of verious issues such as settlement, banditry, public order problems in the region, especially in the army, in Maraş, which is a provincial center. In our study, we analyzed these provisions and evaluated how Maraş province was important for the Ottoman Empire, provided information about the definition and general characteristics of Mühimme Books, as well as information about the process and historical development of Maraş from the early ages to 1730.