Marmara Üniversitesi Sivil Savunma Kulübü konteynerinin güneş enerjisi veri ölçüm istasyonu olarak tasarım problemi çözme sürecinde kullanılması: Proje tabanlı öğrenme uygulaması
Using the Marmara University Civil Defense Club container in the process of solving a design problem as a solar energy data measurement station:A project-based learning application
- Tez No: 702469
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada Marmara Üniversitesi Sivil Savunma Kulübü konteynerinin afet durumunda güneşten enerji sağlayacak şekilde nasıl tasarlanabileceği bir problem durumu olarak fizik öğretmen adaylarına verilmiş, problem çözme süreci proje tabanlı öğrenme yönteminin bir uygulaması olarak incelenmiştir. Ayrıca bu tasarım probleminin çözümünde gerçek ölçüm verilerine ihtiyaç duyularak bu çalışma kapsamında Güneş Enerjisi Veri Ölçüm İstasyonu (GEVÖİ) kurulmuştur. GEVÖİ, fizik eğitiminde öğretim materyali oluşturarak uzaktan eğitim koşullarında fizik öğretmen adaylarının bölgesel güneş enerjisi verilerine uzaktan erişimini sağlamıştır. Araştırmada fizik öğretmenlerini proje tabanlı öğrenme yöntemini ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) fizik öğretim müfredatında son yıllarda eklenen güneş enerjisi konusunun öğrenilmesine fırsat sunmaktadır. Nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği bölümünün son sınıfında okuyan ve zorunlu Fizik Öğretim Yöntemleri II (FÖY II) dersini alan yirmi fizik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri toplanmasında durumun derinlemesine araştırılması adına çoklu veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlar fizik öğretmen adaylarının güncel ve gerçek güneş enerjisi konusuna ilişkin uygulamalı eğitime ihtiyaç duyduklarını, ancak böyle bir uygulama ile güneş enerjisi alanına yönelik öğretim materyalleri ve tekniklerinin kullanılmasının fizik öğretmen adaylarının niteliklerini geliştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte fizik öğretmen adaylarının meslek hayatlarına başlamadan önce proje tabanlı öğrenme yöntemini lisans eğitimleri sürerken deneyimlemelerinin gerekliliğini de gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physics teacher candidates have been given the problem of how to design the Marmara University Civil Defence Club container to provide energy from the sun in the event of a disaster. The problem-solving process has been investigated as an application of the project-based learning method. Additionally, real measurement data have been needed in order to solve this design problem, and a Solar Energy Measurement Station (GEVÖİ) has been established within the scope of this study. GEVÖİ has provided physics teacher candidates with remote access to regional solar energy data in terms of distance learning conditions by creating teaching materials in physics education. This research also provides physics teachers with the opportunity to learn the project-based learning method and the topic of solar energy recently added in the physics curriculum of the Ministry of Education (MoE). Twenty physics teacher candidates, who were studying in the final year of Marmara University, Atatürk Faculty of Education, Department of Physics Teaching in the 2020-2021 academic year and taking the compulsory Physics Teaching Methods II (FÖY II) course, constitute the study group of the research conducted using the case study method, which is one of the qualitative research patterns. In order to investigate the situation in depth, multiple data collection tools have been utilized to collect the data for the study. The results obtained from the research data show that physics teacher candidates need practical training on the current and actual topic of solar energy, and utilizing such teaching materials, applications and techniques within the field of solar energy improves the qualifications of physics teacher candidates. However, it also presented the need for physics teacher candidates to experience the project-based learning method during their undergraduate education before starting their professional life.