How will climate change impact the protected area network in Turkey?
İklim değişikliği Türkiye'deki koruma alanları ağını nasıl etkileyecek?
- Tez No: 686488
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN, PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İklim Değişikliği, doğa üzerinde geri dönüşü olmayan etkileri olabilecek kritik bir sorundur. Atmosferdeki yükselen sera gazı konsantrasyonları ve bunun sonucunda küresel ısınma nedeniyle küresel biyoçeşitlilik giderek daha fazla tehdit altında. Korunan alanlar, biyolojik çeşitliliği yıkımdan korumak için en önemli araçlardır. Korunan alanlarda gelecekteki iklim koşullarının tahmin edilmesinin, biyota ve ekosistemlerdeki olası değişikliklerin tahmin edilmesinde kritik bir rol oynamasının nedeni budur. İklim hızı, belirli bir süre boyunca iklimdeki mekansal değişimi tahmin eden bu türden bir ölçümdür; bu da, türlerin veya ekosistemlerin iklim değişikliğine nasıl tepki vereceğini değerlendirmek için kullanılabilir. Türkiye bu yüzyılda iklim değişikliğinden de etkilenecektir. Bu nedenle, korunan alan ağımızın gelecekte de yeterli olmaya devam edip edemeyeceğini ve yeni iklimlendirmeye uygun alanlara doğru içeride biyota hareketi yapılabileceğini öğrenmek için, Türkiye için bir iklim hızı yüzeyi oluşturacağız, Yeni iklim alanında korunan alanlar ve daha sonra bunların işlevlerini sürdürüp sürdüremeyeceğini değerlendirir.
Özet (Çeviri)
Climate Change is a critical problem which might have irrecoverable effects on nature. Due to rising GHG concentrations in the atmosphere, and consequent global warming, global biodiversity is increasingly under threat. Protected areas are the most important tools to conserve biodiversity from destruction. That is why estimating future climatic conditions in protected areas plays a critical role in the prediction of possible changes in biota and ecosystems. Climate velocity is one such measurement that estimates the spatial change in climate over a certain period, which in turn can be used to assess how species or ecosystems will respond to climate change. Turkey will also be affected from climate change in this century. Therefore, to find out whether our protected area network will continue to be sufficient in in the future, and if movement of the biota inside towards newly climatically suitable areas will be possible, we will build a climate velocity surface for Turkey, estimate the positions of protected areas in the new climate space, and then assess whether they will be able to maintain their functions.