Pestisit thiacloprid'in Parkinson hastalığı ile bağlantısının araştırılması
Investigation of the link between pesticide thiacloprid and Parkinson's disease
- Tez No: 686489
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pestisitler, Dünya nüfusunun giderek artması ve buna paralel olarak artan gıda ihtiyacının verimli bir şekilde giderilebilmesi için oldukça önemlidir. Ancak insanlara da toksik olmaları sebebi ile aynı zamanda önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadırlar. Bu sorunların en önemlilerinden biri Parkinson Hastalığıdır. Bazı pestisitlerin Parkinson hastalığı ile bağlantısı kanıtlanmış olmasına rağmen kullanılan binlerce pestisit göz önüne alındığında halen kat edilmesi gereken uzun bir yol bulunmaktadır. Parkinson hastalığı, vakalarının %90 – 95'i idiopatik olarak değerlendirilen progresif nörodejeneratif bir hastalıktır. Sebebi bilinmeyen vakalar ve giderek artan insidans, hastalığın pestisitler ile bağlantılı olabileceği savını kuvvetlendirmektedir. Thiacloprid, Dünya'da en sık kullanılan neonikotinoid sınıfına mensup bir insektisittir ve sinir sistemi üzerinden işlev görür. Parkinson hastalığı ile bağlantısı araştırılmamıştır ve thiaclopride maruziyetin Parkinson hastalığı bakımından risk taşıyıp taşımadığı belirsizdir. Çalışmada 6 – 12 aylık Swiss albino ırk fareler kullanılmış ve 2,5, 5 ve 10 mg/kg/2 gün thiacloprid dozları 21 gün boyunca uygulanmıştır. Fare beyninin histopatolojik ve immünohistokimyasal değişiklikleri, DNA hasarı, alfa sinüklein birikimi, PARK 1, 2, 6, 8 ve TH genlerinin ekspresyonundaki değişiklikler ve motor fonksiyon kaybı değerlendirilmiştir. Thiacloprid uygulaması sonucunda doz bağımsız motor fonksiyonda azalma, en yüksek dozda beyinde DNA hasarı, tüm dozlarda histopatolojik hasar, lewy cisimciği oluşumu, alfa sinüklein birikimi, tirozin hidroksilazda azalma, PARK1 ve 8 genlerinin ekspresyonlarında anlamlı artış ve PARK7 ve TH genlerinin ekspresyonlarında anlamlı azalış olmak üzere oldukça anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Çeşitli metodolojik sınırlıklar olsa da ilk defa yapıldığı düşünüldüğünde ortaya konan sonuçlar Parkinson hastalığı oluşumunda ana yolak olduğu düşünülen gen – çevre ilişkisi açısından önemlidir ve daha detaylı araştırmalar yapılarak etki mekanizması açıklığa kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pesticides are very important in order to compensate the increasing food need efficiently due to increasing world population. However, as they are toxic to humans, they also pose an important public health problem. One of these problems, perhaps the most important, is Parkinson's disease. Although some pesticides have been proven to be linked to Parkinson's disease, there is still a long way to go, considering the thousands of pesticides used. Parkinson's disease is a progressive neurodegenerative disease and 90-95% of its cases are evaluated as idiopathic. Cases with unknown cause and the increasing incidence strengthens the argument that the disease may be related to pesticides. Thiacloprid is an insecticide belonging to the neonicotinoid class, the most commonly used pesticides in the world, and functions through the nervous system. Its connection with Parkinson's disease has not been investigated and it is unclear whether exposure to thiacloprid poses a risk for Parkinson's disease. In the study, 6 - 12 months old Swiss albino mice were used and doses of 2.5, 5 and 10 mg / kg / 2 days thiacloprid were administered for 21 days. Histopathological changes, DNA damage, alpha synuclein accumulation and changes in the expression of PARK1, 2, 6, 8 and TH genes of mice brain and loss of motor functions were evaluated and quite significant results were obtained. As a result of thiacloprid administration, dose-independent decrease in motor function, DNA damage in the brain at the highest dose, histopathological damage at all doses, formation of lewy bodies, alpha synuclein accumulation, decrease in tyrosine hydroxylase, increase in expression of PARK1 and PARK8 genes and decrease in expression of PARK7 and TH genes were found. Although there are some methodological limitations, considering that it was done for the first time the results are important in terms of the gene-environment relationship which is thought to be the main pathway in the formation of Parkinson's disease and the mechanism of action should be clarified.