Fosfaza-taç eterlerin ve metal komplekslerinin sentezi, yapılarının ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The syntheses of the phosphaza-crown ethers and metal comlexes, the investigation of their structures and biological activity
- Tez No: 686500
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ASMAFİLİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, çıkış maddeleri olarak dört farklı mono ve bisferrosenildiamin bileşiği (1-4) sentezlenmiştir. Mono ve bisferrosenildiaminlerin hekzaklorosiklotrifosfazen (trimer; N3P3Cl6) ile THF ortamında olan reaksiyonlarından tetrakloro mono ve bisferrosenilfosfazenler (5-8) elde edilmiştir. Bu fosfazenlerin 1-aza-15-crown-5 veya 1-aza-12-crown-4 ile o-ksilendeki reaksiyonlarından kısmen veya tamamen taç-eter sübstitüe ferrosenilfosfazen türevleri (9-19) sentezlenmiştir. Ayrıca taç-eter-sübstitüe türevlerin alkali metal katyonları (Li+ ve Na+) ile metal kompleksleri elde edilmiştir (20-28). Sentezlenen bileşiklerin yapıları element analizi, kütle spektrometresi (ESI-MS ve MALDI-TOF MS), 1H, 13C ve 31P NMR tekniklerinden faydalanılarak belirlenmiştir. Ayrıca, bazı mono ve bisferrosenilfosfazen bileşiklerinin (7, 8 ve 19) katı hal yapıları X-ışını kırınımmetre yöntemi ile aydınlatılmış, molekül yapıları, halka konformasyonları ve hidrojen bağları da araştırılmıştır. Bununla birlikte Hirshfeld (HS) yüzey analizi ile kristal yapılardaki moleküller arası etkileşimler belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerden bir kısmının DNA ile etkileşimleri, bazı bakteri ve mayalara karşı antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four different ferrocenyldiamine compounds (1-4) were synthesized as starting materials. Tetrachloro mono and bisferrocenylphosphazenes (5-8) were obtained from the reactions of mono- and bisferrocenyldiamines with hexachlorocyclotriphosphazene (trimer; N3P3Cl6) in THF. Partly or fully crown-ether substituted ferrocenylphosphazene derivatives (5-19) were synthesized from the reactions of these phosphazenes with 1-aza-15-crown-5 or 1-aza-12-crown-4 in o-xylene. Metal complexes (20-28) were obtained from reactions of the crown-ether-substituted derivatives with the alkali metal cations (Li+ and Na+). The structures of the synthesized compounds were determined using elemental analysis, mass spectrometry (ESI-MS and MALDI-TOF MS), 1H, 13C and 31P NMR techniques. In addition, the solid state structures of some mono and bisferrocenylphosphazene compounds (7 and 8) were illuminated by X-ray diffraction (crystallography) method, and their molecular structures, ring conformations and hydrogen bonds were investigated. Besides, intermolecular interactions in crystal structures were determined by Hirshfeld (HS) surface analysis. Antimicrobial activities of some of the synthesized compounds against some bacteria and yeast and their interactions with DNA were examined.