Tinnitus şikayeti olan yetişkin bireylerde tinnitus şiddeti, gürültü hassasiyeti, sağlık anksiyetesi ve depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating the relationship between tinnitus intensity, noise sensitivity, health anxiety and depression in adult individuals with tinnitus complaints
  1. Tez No: 686508
  2. Yazar: ESRA TIKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı tinnitus şikayeti olan yetişkin bireylerde tinnitus şiddeti, gürültü hassasiyeti, sağlık anksiyetesi ve depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Web tabanlı (online) yöntemle gerçekleştirilen araştırmaya en az bir yıldır tinnitus şikayeti olan 19 yaş ve üzeri 190 birey dahil edilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından oluşturulan Genel Bilgi Formu, Tinnitus Engellilik Anketi, Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Envanteri ve Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak çalışmada elde edilen veriler SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) ile analiz edilmiştir. Tinnitus yakınması olan bireylerin Tinnitus Engellilik Anketi ortalama skoru 49.73±29.40, Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği ortalama skoru 56.82±17.94, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği ortalama skoru 19.96±13.90 ve Sağlık Anksiyetesi Envanteri ortalama skoru 18.33±9.69'dur. Gürültü hassasiyeti olan kişilerin %28.6'sının (n:18) tinnitus şiddeti çok hafif seviyesinde, %12.7'sinin (n.8) çok şiddetli seviyesindedir. Tinnitus Engellilik Anketi total puanı ile Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği puanları arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği puanları ile Tinnitus Engellilik Anketi toplam puanı arasında negatif yönde bir korelasyon saptanmıştır. Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği toplam puanlarının üst 1/3, alt 1/3 ve orta sınıflama değerleri ile Tinnitus Engellilik Anketi sınıflama grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the relationship between tinnitus intensity, noise sensitivity, health anxiety and depression in adult individuals with tinnitus complaints. 190 individuals aged 19 and over and having tinnitus complaints for at least one year were included in the study. In the study, the General Information Form, Tinnitus Disability Questionnaire, Weinstein Noise Sensitivity Scale, Health Anxiety Inventory and Depression Anxiety and Stress Scale Short Form were used and delivered to the participants online. SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) was used for the statistical analyses. The mean scores of individuals with tinnitus complaint were 49.73±29.40 for Tinnitus Disability Questionnaire, 56.82±17.94 for Weinstein Noise Sensitivity Scale, 19.96±13.90 for Depression Anxiety and Stress Scale Short Form, 18.33±9.69 for Health Anxiety Inventory. Tinnitus intensity of 28.6% of people with noise sensitivity was very mild, 12.7% was very severe. A positive correlation was found between the total score of the Tinnitus Disability Questionnaire and the scores of the Depression Anxiety and Stress Scale Short Form. A negative correlation was found between the Weinstein Noise Sensitivity Scale scores and the total score of the Tinnitus Disability Questionnaire. There was a statistically significant difference between the upper 1/3, lower 1/3 and middle classification values of the Weinstein Noise Sensitivity Scale total scores and the Tinnitus Disability Questionnaire classification groups.