An economic investigation of housing finance policies in Northern of Iraq in 2005–2017
2005-2017 yılları arasında Kuzey Irak'ta konut finansmanı politikalarının iktisadî incelemesi
- Tez No: 686509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, Kuzey Irak'taki konut finansmanı politikalarının 2005 – 2017 yılları arasındaki ekonomik incelemesini amaçlamaktadır. Teorik tarafı yazdıktan ve Kuzey Irak topraklarındaki konut sektörünün gerçekliğini, benimsediği konut finansmanı politikalarını analiz ettikten, ayrıca seçilen bölgelerin konut ve finansmanındaki deneyimlerini inceledikten ve analiz ettikten sonra, çalışma aşağıdaki gibi düzenlenebilecek ve sunulabilecek bir dizi sonuca ulaştı; Kuzey Irak bölgesindeki sınırlı konut finansmanı kaynakları ve bu amaçla ayrılan meblağların küçüklüğü, izlenen finansman politikasının verimliliğini açıkça etkilemiş ve var olan sadece gayrimenkul bankası ve konut fonu tarafından temsil edilen konut kredisi kurumlarıdır. Bu kurumlar yakın zamanda kurulmuş ve 2008 yılı sonunda çalışmalarına başlamıştır. 2012 yılından sonra, bölgenin halen içinden geçmekte olduğu ve bölgedeki konut açığı miktarındaki artışı etkileyen mali, ekonomik, siyasi ve sosyal koşulların istikrarsızlığı nedeniyle kredi vermeyi durdurdular Kuzey Irak. Bölgede finansman sınırlıdır ve ayni zamanda konut biriminin muteahhitleri olan finansörlere bağlıdır. Bazı konut finansman kuruluşlarının (bölgedeki emlak bankasının Kuzey Irak) getirdiği koşullardan biri de inşaat için gerekli arazinin müsait olması şartıdır. Bu koşul, barınma ihtiyacı olan en büyük kesimin kredilerden yararlanmasını engellemektedir. Şunu belirmek gerekir ki özellikle dar gelir grubuna yönelik kurumlardan finansman ve uygun ölçekte kredi sağlanması, toplumun büyük bir yüzdesinin arsa satın alma maliyetleri ile üzerinde konut kurma maliyetlerini aynı anda karşılayamamasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aims to identify the Economic Analysis of the Housing Finance Policies in Erbil Iraq 2005 – 2017. After writing the theoretical side and analyzing the reality of the housing sector in the Northern Iraq Territory, the housing finance policies that it adopted, as well as studying and analyzing the experiences of selected countries in housing and its financing, the study reached a set of conclusions that can be arranged and presented as follows: Conclusions the limited sources of housing finance in the governorates of the Northern Iraq Territory, and the small size of the sums allocated for this purpose, has clearly affected the efficiency of the financing policy followed, and that what exists is merely housing lending institutions represented by the real estate bank and the housing fund, which were established recently and started their work at the end of the year 2008 and they were also distinguished by the limited resources directed to them. And they stopped providing loans after 2012, due to the instability of the financial, economic, political and social conditions that the region is still going through and which affected the increase in the amount of the housing deficit in the Northern Iraq. Financing is limited in the Northern Iraq and it's dependent on financers, who are the constructor of the housing unit. One of the conditions imposed by some housing financing institutions (the real estate bank in the Northern Iraq) is the condition of the availability of the land necessary for construction. This condition excludes the largest segment in need of shelter from benefiting from loans. It also causes big percentage of community not to afford the costs of purchasing the land and the costs of establishing a housing unit on it simultaneously. Providing financing and soft loans from financing institutions for the low-income group in particular.