Farklı tip güneş pili hücrelerinin kapasite-gerilim spektroskopisi
Capacitance-voltage spectroscopy of different types of solar cells
- Tez No: 686510
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında silisyum monokristal ve polikristal güneş pili hücrelerinin elektriksel parametreleri incelenmiştir. Bunun için güneş pili hücrelerinin karanlık ortamda kapasite - gerilim (C-V) ve iletkenlik-gerilim (G-V) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ölçümler yardımıyla her iki güneş pilinin de engel yüksekliği (B), difüzyon potansiyeli (Vd), taşıyıcı yoğunluğu (Na), maksimum elektrik alan (Em) ve tüketme tabakası genişliği (WD) gibi elektriksel parametreleri tayin edilmiştir. Seri direncin ölçüm parametreleri üzerindeki etkileri çıkarılmış ve arayüzey durumlarının enerji dağılım profilleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar tartışılmış ve birbirleriyle kıyaslamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrical parameters of silicon monocrystalline and polycrystalline solar cell cells were investigated.For this aim, the capacity - voltage (C-V) and conductivity - voltage (G-V) measurements of the solar cell cells were carried out in dark environment.With the help of obtained measurements, the electrical parameters such as barrier height (B), diffusion potential (Vd), carrier density (Na), maximum electric field (Em) and depletion layer width (WD) of both solar cells were determined.The effects of the series resistance on the measurement parameters were extracted and, the energy distribution profiles of the interface states were obtained.The results that obtained were discussed and comparisons were made with each other.