Derin öğrenme ile yön belirleme ve cinsiyet analizi
Data analysis with image processing techniques and classification
- Tez No: 686527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada kamera görüntülerinden elde edilen, kişilerin yönleri tayin edilerek, bulundukları lokasyonlara giriş ve çıkış bilgilerinin hesaplanması amaçlanmıştır. Tensorflow derin öğrenme algoritması ve Python nesne yönelimli, yorumlamalı programlama dili kullanılarak bu kişilerin cinsiyetlerin belirlenmesi ve tespiti yapılmıştır. Böylece hangi cinsiyetten kişilerin hangi yönlere ve ne kadar yoğunlukla yöneldikleri hesaplanmak istenmiştir. Havaalanı, AVM, istasyon gibi yerlerde bu bilgiler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to calculate the entry and exit information of the locations they are located by determining the directions of the people obtained from the camera images. Gender determination and determination of these individuals were made using Tensorflow deep learning algorithm and Python object oriented, interpretive programming language. Thus, it was wanted to calculate which gender people headed in which direction and how intensely. This information has been calculated in places such as airports, shopping malls and stations.