Türkiye'de biyokütle kaynaklarından enerji üretim durumu
Energy production availability of biomass resources in Turkey
- Tez No: 686535
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Biyokütle, günümüzde dünyada en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynağıdır. Çoğunlukla katı formda ve daha az ölçüde sıvı yakıtlar ve gaz formunda kullanılır. Biyokütle, Türkiye kırsalındaki en önemli enerji kaynağıdır. Biyokütle, elektrik üretmek, evleri ısıtmak, araçlara yakıt sağlamak ve endüstriyel tesisler için proses ısısı sağlamak gibi çeşitli enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Biyokütle potansiyeli odun, hayvan ve bitki atıklarını içerir. Türkiye'de yenilenebilir enerji kullanım potansiyelinde son on yılda önemli miktarda artış görülmektedir. Ülkemiz'de 2019 yılı sonu itibarıyla, birincil enerji kaynaklarına göre toplam kurulu güç kapasitesi 96.709,60 MW olup, 1.146,10 MW'ını biyokütle kaynakları oluşturmaktadır. Türkiye'de toplam hayvan sayısı 422.832.374 adet, bitkisel üretim miktarı 171.399.002 ton/yıl olmaktadır. Türkiye'de toplam atık miktarı 292.170.712 ton/yıldır. Türkiye'de 2020 BEPA verilerine göre, hayvansal, bitkisel, belediye ve orman atık miktarları sırasıyla 193.878.079 ton/yıl 62.206.754 ton/yıl, 32.170.975 ton/yıl ve 3.914.904 ton/yıl olduğu görülmektedir. Türkiye geneli atıkların toplam enerji eşdeğeri 34.002.549 TEP/yıl olmaktadır. Hayvansal, bitkisel, belediye ve orman varlığı atıkların ekonomik enerji eşdeğerleri sırasıyla 1.084.506 TEP/yıl, 1.462.159 TEP/yıl, 485.858 TEP/yıl ve 859.899 TEP/yıl, olmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması ve enerji sürdürülebilirliği için önemli biyokütle enerji potansiyeli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Biomass is the most widely spread in use of renewable energy source in the world nowadays. It is used mostly in solid form and to a lesser extent in liquid fuels and gas form. Biomass is the most important source of energy in rural areas of Turkey. Biomass is used to meet a variety of energy needs, such as generating electricity, heating houses, fueling vehicles, and providing process heat for industrial facilities. Biomass potential includes wood, animal and plant waste. The use of renewable energy potential in Turkey has significantly increased in the last decade. As of the end of 2019 in our country, the total installed power capacity according to primary energy resources is 96.709,60 MWe, and the biomass resources constitute of 1.146,10 MW. The total number of animals in Turkey is 422.832.374 and there is a vegetable production amount of 171.399.002 tons/year. According to 2020 data on BEPA, the wastes for animal, vegetable, municipal and forestry are 193.878.079 tons/year, 62.206.754 tons/year, 32.170.975 tons / year and 3.914.904 tons/year, respectively in Turkey, wich seems to be equivalent to 34.002.549 toe/year as total energy equivalent obtainable by total amaunt of wastes. The economical energy equivalents obtainaned from waste assests of animal, plant, municipal and forest are 1.084.506 toe/year, 1.462.159 toe/year, 485.858 toe/year and 859.899 toe/year, respectively. This study shows that there is a considerable amount of biomass energy potential which can provide energy sustainability in Turkey, and also provide the reduction of negative effects of climate change.