Kırım kongo kanamalı ateş hastalığı ile VEGF-KDR sinyal yolu genlerinin ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of criminal congo bleeding fever disease and VEGF-KDR signal path genes
- Tez No: 686561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERBÜLENT YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve reseptör kinaz insert alan içeren reseptör (KDR) yolu, Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığının lezyonlarının gelişmesine ve ilerlemesine neden olan anjiyogenezin yanı sıra enflamasyon sürecini de tetikler. Bu çalışma, toplam 51 Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastasından ve 51 sağlıklı kontrolden oluşan bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Hastalar literatürde kabul edilen hastalık prognoz düzeylerinin sınıflandırılmasında kullanılan kiriterler ile tanımlanmışlar. VEGF ve KDR genlerindeki polimorfizmler, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve RFLP yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Sonuç olarak, bu çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıklar ve Mikrobiyoloji kliniğinde KKKA ön tanısı ile yatırılarak takip ve tedavi edilmiş hastalarda KKKA gelişimi ile KDR -604T > C (rs2071559) polimorfizminin değil, VEGF 936C > T (rs3025039) polimorfizminin ilişkili olduğunu göstermiştir. Ek olarak, rs3025039'un CC dominant genotipi ve TT resesif modellerde artmış KKKA gelişimi riski ile ilişkilendirilirken, KDR genindeki rs2071559 polimorfizmi, vakalarımızda KKKA'ye duyarlılıkla ilişkili değildi.
Özet (Çeviri)
The receptor (KDR) pathway, which includes vascular endothelial growth factor (VEGF) and receptor kinase insert area, triggers angiogenesis as well as the inflammatory process that contributes to the development and progression of the Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) disease lesions. This study is a case-control study of 51 Crimean-Congo Hemorrhagic Fever patients and 51 healthy controls. The patients were identified with the criteria used in the classification of disease prognosis levels accepted in the literature. Polymorphisms in VEGF and KDR genes were evaluated using polymerase chain reaction (PCR) and RFLP method. As a result, In conclusion, This study showed that the development of CCHF in patients hospitalized and treated with a prediagnosis of CCHF in Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Research Hospital, Infectious Diseases and Microbiology clinic, was associated not with the KDR-604T > C (rs2071559) polymorphism, but with the VEGF 936C > T (rs3025039) polymorphism. In addition, CC dominant genotype of rs3025039 and TT recessive models were associated with an increased risk of CCHF development, whereas the rs2071559 polymorphism in the KDR gene was not associated with susceptibility to CCHF in our cases.