Bir üniversite hastanesinde çalışan sağlık personelinde iş güvenliği uygulamalarının anksiyete düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between occupational safety practices and levels of anxiety among healthcare workers in a university hospital
  1. Tez No: 686562
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜROL TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SAYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş ve Amaç: Hastaneler işyeri tehlike sınıfları tebliğinde“Çok tehlikeli işyeri”olarak değerlendirilmektedir. Sağlık çalışanları, çalışma koşulları gereği pek çok fiziksel, psikososyal riske maruz kalmakta ve iş stresine bağlı depresyon ve anksiyete düzeyleri yüksek seyretmektedir. Bu çalışmada, hastanedeki iş güvenliği uygulamaları durumunun, çalışanların anksiyete düzeyine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesisel tipteki bu araştırma, bir Tıp Fakültesi'nde çalışan sağlık personelinin %79,9'unun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler 1 Haziran-1 Eylül 2020 tarihleri arasında sağlık çalışanlarının görev yaptığı birimlere gidilerek, gözlem altında anket uygulanarak toplanmıştır. Veri kaynağı olarak 16 sorudan oluşan anket formu, 45 sorudan oluşan Hastanede Çalışan Sağlık Personeli İçin İş Güvenliği Ölçeği ve 21 sorudan oluşan Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Kırıkkale Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu'ndanetik kurul onayı alınmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS versiyon 20.0 yazılımı kullanılmıştır. Alfa anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular:Araştırmaya katılanların %57,4'ü kadın, %54'ü 21-30 yaş arasında, %62'si evlidir. Katılımcıların %47,2'si hemşire-ebe-sağlık memuru, %43,1'i doktor, %9,7'si diğer sağlık elemanıdır. Katılımcıların %43,4'ü kurumda orta sıklıkla iş kazası yaşandığını, %46'sı da orta sıklıkla meslek hastalığı görüldüğünü düşünmektedir. Katılımcıların %81,7'si çalışan güvenliğine yönelik eğitimlerden memnun değildir. Katılımcıların %44,6'sının anksiyetesi olmayıp, %12,6'snını orta düzeyde anksiyete, %12,0'sinin şiddetli düzeyde anksiyete belirtileri gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hospitals are classified as“very dangerous workplace”in Workplace Hazard Classes Communiqué on Occupational Health and Safety. Healthcare workers are exposed to many physical and psychosocial risks due to their working conditions. Work stress-related depression and anxiety levels are high in healthcare workers. In the study, it was aimed to determine the effect of occupational safety practices in the hospital on the anxiety level of the healthcare workers. Material and Method: This cross-sectional study was conducted with the participation of 79.9% of the health personnel working in a Faculty of Medicine. The data were collected between 1 June and 1 September 2020 by going to the units where healthcare professionals work and applying a survey under observation.To collect data, a questionnaire consisting of 16 questions, the Occupational Safety Scalefor Health Care Personnel Working in Hospital consisting of 45 questions and Beck Anxiety Scale consisting of 21 questions were used. Ethics committee approval was obtained from Kırıkkale University Non-Invasive Research Ethics Committee. SPSS version 20.0 software was used for statistical analysis. Alpha significance level was taken as 0.05. Results:57.4% of those participating in the study are women, 54% are between the ages of 21-30, and 62% are married. 47.2% of the participants are nurses-midwives-health officers, 43.1% are doctors, 9.7% are other healthcare personnels. 43.4% of the participants think that there is a medium frequency of occupational accidents in the institution, and 46% of them think that there is a medium frequency of occupational diseases. 81.7% of the participants are not satisfied with the trainings for worker safety. It was determined that 44.6% of the participants did not have anxiety, 12.6% showed moderate anxiety symptoms and 12.0% showed severe anxiety symptoms.