Biyosentezlenen gümüş nano partiküllerin antibiyotik ile klinik izolatlara karşı kombinasyon etkisi
The combination effect of biosynthesized silver nanoparticles with antibiotic against clinical isolates
- Tez No: 686578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. MARWA HAMEED ALKHAFAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Temmuz 2020'den Eylül 2020'ye kadar, iki çevresel numuneye (toprak) ek olarak, yüz adet numune Bağdat Eğitim Laboratuvarlarındaki hastalarından klinik ve marketlerden gıda numunesi olarak toplandı. Klinik ve çevresel örneklerden elde edilen bakteri izolatı Vitek 2 Sistemi tarafından tanımlanmış ve 100 gıda ve klinik örnekten 50'sinde (%68,8) Klebsiella pnieumonae izolatı olduğu görülmüştür ve en yüksek oranda izolat, yanık örneklerinden 26 (%52) elde edilmiştir. P. aeruginosa izolatları (n=206) kullanılan 11 antimikrobiyal ajana karşı farklı duyarlılık göstermiştir. Amoksklavulanat'a yaklaşık (%45), Piperasilin'e (%73,12), Aminoglikozidler'e (%75,63), Florokinolonlar'a (%68,87), Seftriakson'a (%80,06), Cefoperazone'e (%53,33), imipenem'e (%13,70), Nitrofurantion'a (%56,13), Co.trimoksazoleye (%100), Tetrasiklin'e (%98,37), levofloksasin'e (%94) ve Seftazidimeye karşı (%76,09) direnç göstermiştir. Çevresel Klebsiella pnieumonae izolatı AgNP'lerin üretimi için kullanılmıştır. Gümüş nanopartiküller; UV-Vis Spektroskopisi, Atomik kuvvet mikroskobu (AFM), Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Fourier-dönüşüm kızılötesi spektroskopisi (FTIR) analizi kullanılarak karakterize edilmiştir. Klinik ve gıda kaynaklı Klebsiella izolatları cam yüzey, tüp yöntemi veya Christensen's üzerinde biyofilm oluşturmak üzere test edilmiştir ve sonuçlar 6 klinik izolatın (%66,66) biyofilm üreticisi olduğunu, on sekiz gıda kökenli izolattan 10 izolatın (%52,38) cam yüzeye yapışık biyofilm ürettiğini göstermiştir. Gıda kaynaklı bir Klebsiella izolatı, PH 6 ve 37ºC'de hücre dışı (hücresiz süpernatan) bakteri kültürleri kullanılarak AgNP üretimi için taranmıştır. AgNP oluşumu için birincil görüş, reaksiyon karışımının renginin (soluk sarıdan koyu kaşa) değişmesiydi. Renkteki bu değişiklik, çentikli gözle fark edilebilir. Renk yoğunluğu arttıkça, AgNP'lerin birikimi artmıştır.
Özet (Çeviri)
From July-September 2020 one hundred Clinical and food specimens, were collected from markets and patients from Baghdad Teaching Laboratories in addition to two environmental samples (soil). The bacterial isolate from clinical and environmental sample were identified by Vitek 2 System that showed out of 100 food and clinical samples 50 (68.8%) of there were Klebsiella pnieumonae isolates and the highest percentage isolates were obtained from burn samples 26 (52%). The isolates of P. aeruginosa (n=206) showed different susceptibility towards 11 antimicrobial agents used, There were about (45%) resist to Amox- clavulanate, (73.12%) to Piperacillin, (75.63%) to Aminoglycosides, (68.87%) to fluoroquinolones,(80.06%) to Ceftriaxone, (53.33%) to Cefoperazone, (13.70%) to Imipenem, (56.13%) to Nitrofurantion, (100%) to Co.trimoxazole, (98.37%) to Tetracycline, (94%) to levofloxacin and also about (76.09%) resist to Ceftazidime. An environment Klebsiella pnieumonae isolate was used for production of AgNPs. The silver nanoparticles were Characterized using; UV-Vis Spectroscopy, Atomic force microscope (AFM), Scanning electron microscope (SEM) and Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR) analysis. Clinical and food origin Klebsiella isolates were tested to form biofilm on glass surface; tube method or Christensen's, and the results showed that 6 clinical isolates (66.66%) were biofilm producers, while among eighteen food origin isolates; 10 isolates (52.38%) produced biofilm adhered to glass surface. A foodborne Klebsiella isolate were screened for production of AgNPs using their extracellular (cell free supernatant) of bacterial cultures in PH 6 and 37ºC. This alteration in color could be noticed by nicked eye. As the color intensity increased, the accumulation of AgNPs increased.