Reidemeister torsion of closed π-manifolds
Kapalı π-manifoldların Reidemeister torsiyonu
  1. Tez No: 686579
  2. Yazar: ESMA DİRİCAN ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SÖZEN, DOÇ. DR. FATİH ERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kabul edelim ki M yönlendirilebilir kapalı 2n-boyutlu bir π-manifold olsun öyle ki n , 2 ve M ya (n − 2)-baglantılıdır yada ( ˘ n − 1)-baglantılıdır. Böyle manifoldlar, ˘ daha basit manifoldların baglantılı toplamı olarak ifade edilebilir. Bu tezde, ba ˘ glantılı ˘ toplamlar parçalanı¸sı kullanılarak M manifoldunun R-degerli Reidemeister torsiyonunu ˘ baglantılı toplamı olu¸sturan manifoldların Reidemeister torsiyonları cinsinden ifade eden ˘ çarpımsal yapı¸stırma formülleri geli¸stirilmi¸stir. Daha sonra bu sonuçlar tutamaçlara, sınırı (n − 2)-baglantılı 2 ˘ n-boyutlu kapalı π-manifold olan kompakt yönlendirilebilir (2n + 1)- boyutlu manifoldlara ve son olarak çarpım manifoldlarına uygulanmı¸stır.
Özet (Çeviri)
Let $M$ be a closed orientable $2n$-dimensional $\pi$-manifold such that $n \neq 2$ and $M$ is either $(n-2)$-connected or $(n-1)$-connected. Such a manifold $M$ can be decomposed as a connected sum of certain simpler manifolds. In this thesis, by using such connected sum decompositions, we develop multiplicative gluing formulas that express the Reidemeister torsion of $M$ with untwisted $\mathbb{R}$-coefficients in terms of Reidemeister torsions of its building blocks in the decomposition. Then we apply these results to handlebodies, compact orientable smooth $(2n+1)$-dimensional manifolds whose boundary is a $(n-2)$-connected $2n$-dimensional closed $\pi$-manifold, and product manifolds.