Yalın inşaat ve israf kavramının yapı denetim firmalarındaki farkındalığının tespitine yönelik bir çalışma: Adana örneği
A study for the awareness of lean construction and waste concept in building inspection firms: The case of Adana
- Tez No: 686587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EMRE KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yalın inşaat ve israf kavramı günümüzde oldukça önemli bir konuma sahip iki konudur. Yalın üretim, ortaya çıkış açısından Toyota firmasında doğmuş bir Japon iş planıdır. Bu felsefe en temel anlamda ürüne veya hizmete değer katmayan her şeyi israf olarak nitelendiren ve ortadan kaldırmaya çalışan bunun neticesinde maliyetlerin azalarak işletmeye rekabet avantajı kazandırılmasını hedefleyen üretim felsefesidir. Yalın üretim felsefesinin inşaat sektörüne karşılık gelen tanımı da fikir aşamasından, hazırlık evresine, uygulamadan, denetim ve kontrol evresine kadar bütün sürecin mudalardan yani israflardan arınarak sürdürüldüğü, kalitenin artmasının hedef alındığı, iş gücünün ve çalışanın değerli olduğu, verimli bir yapım sürecinin oluşturulduğu gibi benzer amaçlar içeren bir tanıma sahiptir. Bu kavramların inşaat sektörünün temel kollarından birisi olan yapı denetim firmalarındaki bilinirlik düzeyi ile konuya dair farkındalık seviyesinin ölçülmesi amacıyla Adana İli içerisinde ikamet eden teknik personeller ile yüz yüze görüşülerek anket yapılmıştır. Yapılan anketlerden elde edilen sonuçlar Microsoft Excel' de uygun formatta veri setine dönüştürülmüştür. Hazırlanan veri seti ile anketin güvenilirlik düzeyi SPSS programında ölçülmüş olup verilerin analizi ise WEKA programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri madenciliği yöntemlerinden birisi olan birliktelik kural çıkarımı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde ankete katılan yapı denetim teknik personellerinin bahsedilen konular hakkında yeterli bilince sahip olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lean construction and waste concept are two issues that have a very important position today. Lean manufacturing is a Japanese business plan born in Toyota in terms of emergence. This philosophy is the philosophy of production, which in the most basic sense qualifies as a waste and tries to eliminate everything that does not add value to the product or service, as a result, aims to reduce costs and give the business a competitive advantage. The definition of lean production philosophy corresponding to the construction sector also has a definition that includes similar goals, such as the idea phase, the preparation phase, the application, the audit and control phase, where the entire process is maintained without waste, the goal is to increase quality, the labor force and employee are valuable, an efficient construction process is created. In order to measure the level of awareness in the construction audit companies, which are one of the main branches of the construction sector, and the level of awareness on this issue, a survey was conducted by meeting face-to-face with technical personnel residing in Adana province. The results of the surveys have been converted into data sets in the appropriate format in Microsoft Excel. With the prepared data set, the reliability level of the survey was measured in the SPSS program and the analysis of the data was carried out through the WEKA program. The study used Association rule inference, which is one of the data mining methods. As a result of the results obtained, it was observed that the technical staff of the building audit surveyed did not have sufficien awareness of the issues mentioned.