Lean construction implementations: Evidence from the Turkish construction industry
Yalın inşaat uygulamaları: Türkiye inşaat sektöründen kanıtlar
  1. Tez No: 874215
  2. Yazar: KEREM BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL POLAT TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yalın inşaat, projelerin değerini artırmak ve israfı en aza indirmek amacıyla yalın ilkeleri benimseyen bir proje teslim yöntemidir. Yalın inşaatın temel konsepti, yalın üretim tekniklerinden türetilmiştir. Yalın üretim ilk olarak Ohno tarafından önerilmiştir ve Toyota Üretim Sistemi yalın üretimin temelini oluşturmaktadır. Yalın üretimde bir çok teknik bulunmaktadır ve bu teknikler yalın inşaatın amacına ulaşmakta birer araç görevi görmektedirler. Yalın üretim teknikleri Toyota Üretim Sistemi prensiplerinden yola çıkarak oluşturulmuştur. Önceki araştırmalar, inşaat sektöründe uygulanmak üzere inşaat sektörüne uyarlanan bir çok yalın üretim tekniğinin varlığını göstermiştir. Bu tekniklerin çoğu, uygulanabilmesi için bilinmesi gereken spesifik yöntemlere sahiptir ve inşaat sektöründe çalışan profesyoneller bu tekniklere hakim olmayabilir. Ancak, bu tekniklerin tümü, yalın inşaat kavramını desteklemeye yönelik bir yaklaşımı benimser. Bu sebeple bu çalışmada yalın inşaat teknikleri yerine yalın inşaat yaklaşımları kullanılmıştır. Böylelikle profesyonellerin farkında olmasalar bile yalın inşaat kavramına ne kadar uygun inşaat süreci yönettikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Literatür taraması, Türk inşaat sektöründe yalın inşaat tekniklerinin ve yaklaşımlarının kullanımına dair araştırmaların eksikliğini göstermiştir. Bu tezin amacı, Türkiye inşaat sektöründe en yaygın kullanılan yalın inşaat yaklaşımlarını, bu yaklaşımların uygulanmasından beklenen faydaları ve inşaat profesyonellerinin yalın yaklaşımları uygularken karşılaştıkları başlıca engelleri belirlemektir. Ayrıca, araştırmada katılımcıların çalıştıkları firmaların uzmanlık alanlarının, uzmanlaştıkları proje türlerinin ve çalışan sayılarının bulgular üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Kapsamlı bir literatür taraması sonucunda 17 yalın inşaat yaklaşımı, 7 beklenen fayda ve 11 bariyer tespit edilmiştir. Bu yaklaşımların, beklentilerin ve bariyerlerin her birinin güvenilirlikleri literatürdeki çeşitli çalışmalardan kontrol eidlmiş ve bu çalışmalara atıflarda bulunularak gösterilmiştir. Belirlenen bu temel üzerinden bir anket geliştirilmiştir. Anket yaklaşık 280 Türk inşaat profesyonelleriyle paylaşılmış ve %31.8 geri dönüş oranıyla toplam 89 geçerli anket sonucu toplanmıştır ve bu veriler istatistiksel analizlerde kullanılmıştır. Toplanan veriler, güvenilirlik ve yapı geçerliliği testleriyle değerlendirilmiştir. Güvenilirlik testi için Cronbach's alpha testi kullanılmıştır ve tüm soru grupları için“iyi”seviyesinde sonuç elde edilmiştir. Yapı geçerliliği için Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ve Ki-karesi testleri kullanılmıştır. Yapı güvenilirliği testlerinin sonuçları sonraki analizler için uygun olarak bulunmuştur. Anket verileri, ortalama puan analizi, Spearman testi ve Mann-Whitney U testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, katılımcı profiline bakılmaksızın, en yaygın kullanılan yalın inşaat tekniğinin“acil ilgilenilmesi gereken projelere öncelik vermek”olduğunu göstermiştir. Bunun dışında“müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi”,“tedarikten sorumlu personel bulundurulması”,“tam zamanında üretim”ve“bölünmeyen iş akışı”en yaygın kullanılan yalın yaklaşımlar arasında göze çarpmaktadır. Anket sonuçlarına göre katılımcıların bu yaklaşımları uygularken bekledikleri faydalar arasnıda en önemlileri“inşaat güvenliğini artırmak”,“inşaat kalitesini artırmak”,“inşaattaki verimliliği artırmak”ve“müşteri memnuniyetini artırmak”olarak belirlenmiştir. Türk İnşaat profesyonellerinin, anket sonuçlarına göre, yalın yaklaşım uygulamaları sırasında karşılaştıkları en büyük engeller“yalın inşaat konusunda farkındalık eksikliği”,“yöneticilerin ve çalışanların değişime karşı olan direnci”,“finansal kısıtlamalar”,“yalın danışmanlarının ve bu konudaki eğitimlerin eksikliği”,“proje tarafları arasındaki etkili iletişim eksikliği”ve“hükümet tarafından yeterli desteğin olmaması”olarak belirlenmiştir. Bulgular, yalın yaklaşımlarının firmaların proje türüne (bina ve bina dışı), beklenen faydaların firmaların uzmanlık alanına (ana yüklenici/alt yüklenici ve mühendislik, tasarım, yönetim ve diğerleri) ve yalın inşaat bariyerlerinin firmaların büyüklüğüne (mikro/küçük ve orta/büyük) göre önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu sonuca göre profesyonellerin firmalarının proje türlerine, uzmanlık alanlarına ve firma büyükülüklerine göre hangi alanlarda farklı bakış açılarına sahip oldukları belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları literatürdeki benzer çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmalar Fas, Nijerya, Suudi Arabistan ve Birleşik Krallık'ta yapılan çalışmalardır. Farklı coğrafyalarda ve farklı yıllarda yapılan bu çalışmalar bu araştırmanın sonuçlarıyla benzer sonuçlara ulaşmıştır. Bu durum yalın inşaat hakkındaki farkındalığın farklı ülkelerde de olmak üzere hala eksik olduğunu ve profesyoneller tarafından yeteri kadar bilinmediğini ortaya koymuştur. Bu araştırma, Türkiye inşaat sektöründe yalın inşaat uygulamalarının mevcut durumunu vurgulamayı, beklentileri belirlemeyi ve yalın inşaat yaklaşımlarının uygulanmasını engelleyen zorlukları belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın sonuçları, Türkiye inşaat sektöründe çalışan profesyonellere yalın inşaat ilkeleri konusunda değerli bilgiler sağlayarak, projelerinde çeşitli teknikleri kullanmalarına ve sektörde karşılaşılan mevcut zorlukları aşmalarına yardımcı olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Lean construction refers to a project delivery methodology that employs lean principles in order to enhance the project's value and minimize wastes. The fundamental concept underlying lean construction is derived from lean production methodologies. Prior researches have demonstrated the existence of numerous lean strategies that have been specifically tailored for implementation within the construction sector. The majority of these techniques encompass distinct application procedures for implementations and may not be immediately familiar to construction professionals. Conversely, all of these strategies adopt an approach that seeks to support the concept of lean construction. The literature review revealed a lack of research on the use of lean construction methodologies in the Turkish construction industry. The objective of this study is to determine the predominant lean methodologies, the anticipated advantages of implementing lean methodologies, and the primary obstacles encountered by construction professionals in the Turkish construction industry when implementing lean methodologies. Additionally, the study aims to assess the impact of variations in respondents' areas of expertise, specialized project types, and company sizes on the findings. A questionnaire was developed based on a thorough examination of the literature, which revealed the identification of 17 lean approaches, 7 anticipated advantages, and 11 challenges. The statistical study utilized a total of 89 valid questionnaires gathered from Turkish construction professionals. The researchers conducted reliability and construct validity tests, and the obtained results were deemed suitable for the further statistical analysis. The questionnaire data was analyzed using mean score analysis, Spearman's test, and Mann-Whitney U test. The study's findings indicate that the most commonly employed lean technique, independent of the respondents' profile, was to prioritize projects that require immediate attention. The statistical data revealed that the lean approaches varied significantly based on the project type (buildings and non-buildings), the anticipated advantages varied significantly based on the field of specialization (main contractor/subcontractor and engineering, design, management, and others), and the lean challenges varied significantly based on the scale of the respondents' companies (micro/small and medium/large). This study aims to highlight the present state of lean construction implementations and identify the obstacles hindering the implementation of lean construction principles in the Turkish construction industry. The results of this study have the potential to provide valuable insights for Turkish construction professionals, enabling them to enhance their understanding of lean construction principles, use diverse methodologies in their respective projects, and address the existing obstacles encountered by lean construction within the Turkish construction industry.