Maddenin tanecikli yapısı konusunda 7. sınıf öğrencilerinde eğitsel oyunlarla farkındalık oluşturulması
Building awareness by educational games on the granular nature of matter at 7th grade students
- Tez No: 686592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇELİKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmada, eğitsel oyunların 7. sınıf öğrencilerinin“Maddenin Tanecikli Yapısı”konusunda farkındalıklarına ve kullanılan eğitsel oyunların öğrencilerin konuya yönelik görüşlerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılarak araştırmanın kapsamı genişletilmiştir. Araştırma, temel amacına uygun olarak ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenine göre tasarlanmıştır. Araştırma, deney ve kontrol grubunda 19'ar öğrenci olmak üzere toplamda 38 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Uygulamada kullanılmak üzere“Maddenin Tanecikli Yapısı”konusuna yönelik“Kelime Bulmaca”,“Puzzle”ve“Bende, Kimde?”eğitsel oyunları hazırlanmıştır.“Maddenin Tanecikli Yapısı”konusu deney grubuna eğitsel oyunlar kullanılarak işlenmiş, kontrol grubunda ise öğretmen rehberli sorgulama modeli kullanılarak her iki grupta da 6 ders saatinde tamamlanmıştır. Veriler, uygulama öncesi ön test ve uygulama sonrası son test olarak kullanılan“Maddenin Tanecikli Yapısı Farkındalık Testi”ile elde edilmiştir. Uygulama sonrasında deney grubundaki öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler istatistik paket programıyla nonparametrik ve parametrik testler birlikte kullanılarak analiz edilmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin Maddenin Tanecikli Yapısı Farkındalık Testinde yer alan sorulara verdikleri cevaplar frekans olarak verilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen nitel verilerden ortak cevaplar belirlenerek tekrarlanma sıklığına göre betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda deney grubuna uygulanan eğitsel oyunlarla yapılan öğretimin, kontrol grubuna uygulanan yönteme göre öğrencilerde maddenin tanecikli yapısı konusunda farkındalıklarını daha fazla arttırdığı görülmüştür Araştırmada öğrenciler; eğitsel oyunların dersleri eğlenceli hale getirerek derse aktif katılımı sağladığını, konuyu öğrenmeyi kolaylaştırdığını ve öğrenilenlerin kalıcı olmasına yardımcı olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenciler düz anlatıma göre eğitsel oyunların daha etkili olduğunu ve konunun daha iyi anlaşılmasını sağladığını ifade etmişlerdir. Bunun yanında öğrenciler eğitsel oyunların fen bilimleri dersi içerisinde başka konularda ve diğer derslerde de kullanılmasını istemişlerdir. Araştırmada öğrencilerin eğitsel oyunlara yönelik olumlu görüşe sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research, it was aimed to determine the effects of educational games on the awareness of 7th grade students about the“Granular Nature of Matter”and the effects of the educational games used on the students' views on the subject. The research, the scope of the research was expanded by using quantitative and qualitative research methods together. The research was designed according to the quasi-experimental design with pre-tes and post-test control groups in accordance with its main purpose. The research was carried out with the participation of a total of 38 students, 19 students in the experimental and control groups. The educational games“Word Puzzle”,“Puzzle”and“I Have It, Who Has It?”for the subject of“Granular Nature of Matter”to be used in the practice were developed.“Granular Nature of Matter”subject was taught in processed using educational games experimental group, it was completed in 6 lesson hours in both groups by using the teacher-guided inquiry model in the control group. Data were collected via“Granular Nature Awareness Test”used as a pretest before the practice and as post-test after the practice. After the application, a semi-structured interview form was used to determine the opinions of the students in the experimental group about the application. In the research, quantitative data were analyzed by using the statistical package program and nonparametric and parametric tests together. At the same time, the answers given by the students to the questions in the Granular Nature Awareness Test were given as frequencies. Common answers were determined from the qualitative data obtained from the semi-structured interview form and analyzed by descriptive analysis according to the frequency of repetition. As a result of the research, it was seen that the teaching with educational games applied to the experimental group increased the awareness of the students about granular nature of matter compared to the method applied to the control group. As a result of the research, the students stated that educational games made the lessons enjoyable, provided active participation in the lesson, facilitated the learning of the subject, and helped the learning to be permanent. In addition, students stated that educational games are more effective than plain lectures and provide a better understanding of the subject. In addition, the students wanted educational games to be used in other subjects and other courses within the science course. It was also found that the students had a positive opinion towards educational games.