Poli (laktik-ko-glikolik asit) (PLGA)/yağ kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly (lactic-co-glycolic acid) (PLGA)/oil composites
  1. Tez No: 686593
  2. Yazar: YEŞİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada biyobozunur ve biyouyumlu Poli (laktik ko glikolik asit) (PLGA) polimerleri, erime polikondenzasyon yöntemi ile sentezlenmiştir. Farklı oranlarda PLGA/yağ kompozitleri hazırlanmış ve kompozitlerinin özellikle gıda paketleme alanında kullanımı incelenmiştir. PLGA kopolimerleri ağırlıkça laktik asit (LA) miktarına göre %95 PLGA, %90 PLGA, %85 PLGA şeklinde sentezlenmiştir. PLGA kopolimerlerinin karakteristik özellikleri FTIR ve H-NMR analizleri ile belirlenmiştir. PLGA'lar ve PLGA'ların %1, 3, 5 esansiyel karanfil yağlı kompozitleri hazırlanarak hidrolitik bozunması 3 ay süreyle pH 7.4 olan fosfat tamponlu salinde (PBS) incelenmiştir. Hidrolitik bozunmaları sonucu, % kütle kaybı ve SEM görüntüleri ile belirlenmiştir. PLGA'lar ve PLGA'ların % 1, 3, 5 karanfil yağlı kompozit filmleri de hazırlanarak TGA-DTA, DSC, XRD, antibakteriyel ve migrasyon test analiz yöntemleri ile karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda; hidrolitik bozunma 3 ayın sonunda %95, %90 ve %85 PLGA'larda sırasıyla %22.31, %28.19, %49.14 olurken, yağ oranının %5'e artması ile kompozitlerinde sırasıyla %13.75, %19.66, % 29.85 olarak azalmıştır. En yüksek hidrolitik bozunma %85 PLGA da ve yağ katkılı kompozitlerinde gözlenmiştir. En düşük kristallik %85 PLGA da bulunmuştur ve polimerlerde yağ varlığı ile kristallik kaybolmuştur. TGA ile ağırlık kaybı %95, %90, %85 PLGA için 200°C'nin üzerinde iken yağ katkısı ile yaklaşık 200°C gözlenmiştir.DSC ile, %85 PLGA da yağ katkısının artışı ile camsı geçiş sıcaklığı azaldığı görülmüştür. Antibakteriyel özelliğin incelendiği çalışmada PLGA/yağ kompozit filmlerinden yağın difüzyon güçlüğü nedeniyle antibakteriyel özellik gözlenmemiştir. Migrasyon analizinde %90, %85'lik PLGA ve %1, %3 yağ katkılı polimer filmleri tüm gıda ile temas eden malzemelerin üretiminde güvenle kullanılabileceği standartlara göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biodegradable and biocompatible Poly (lactıc co glycolıc acid) PLGA polymers were synthesized by melt polycondensation method. PLGA/oil composites in different ratios were prepared and the use of composites especially in the field of food packaging were investigated. PLGA copolymers were synthesized as 95% PLGA, 90% PLGA, 85% PLGA according to the amount of lactic acid (LA). The characteristic properties of PLGA copolymers were determined by FTIR and H-NMR analysis. PLGAs and composites of PLGAs with 1, 3, 5% essential clove oil were prepared and their hydrolytic degradation was investigated in phosphate buffered saline (PBS) at pH 7.4 for 3 months. Results of hydrolytic degradation of composites were investigated with % mass loss and SEM images. PLGAs and PLGAs with 1, 3, 5% clove oil composite films also were prepared to characterized by with TGA-DTA, DSC, XRD, antibacterial and migration test analysis methods. As a result of the study, at the end of 3 months, when the hydrolytic degradation of 95%, 90% and 85% PLGAs was 22.31%, 28.19%, 49.14% respectively, it was decreased composites as 13.75%, 19.66%, 29.85% with the increasing the oil ratio to 5%, respectively. The highest hydrolytic degradation was observed in 85% PLGA and oil added composites. The lowest crystallinity was found in 85% PLGA and crystallinity was lost with the presence of oil in the polymers. Weight loss with TGA was 95%, 90%, 85% for PLGA, while it was above 200°C, with oil additive it was observed at about 200°C. In DSC analysis, the glass transition temperature was decreased with increasing the oil additive in 85% PLGA. In the study, in which antibacterial properties were examined, antibacterial properties were not observed due to diffusion difficulties of oil from PLGA/oil composite films. In the migration analysis, it was determined that 90%, 85% PLGA and 1%, 3% oil added polymer films can be used safely in the production of all food contact materials according to standards.