Fetal kadavralarda musculus gracilis'in morfometrik gelişimi ve nörovasküler anatomisi
Morphometric development and neurovascular anatomy of gracilis in fetal cadavers
- Tez No: 686591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda, yaşları 17-40 gebelik haftası arasında değişen, harici anomali ve patolojisi olmayan 66 adet fetüs üzerinde m. gracilis'in gelişimi araştırıldı. İlk olarak fetüslerin gebelik haftası yaşı, baş-kıç uzunluğu, bi-parietal genişlik, baş çevresi, femur uzunluğu ve ayak uzunluğuna göre dijital kumpas kullanılarak belirlendi. Daha sonra m. gracilis ile ilgili Diz Eklemi Seviyesinden Sinir Giriş Noktasına Olan Uzaklık, Diz Eklemi Seviyesinden Arter Giriş Noktasına Olan Uzaklık, Diz Eklemi Seviyesi ile Pedikülün En Distalindeki Yapı Arası Uzaklık, Pedikül Vertikal Genişliği, Pedikül Distalindeki Kas Karın Uzunluğu, Pedikül Distalindeki Toplam Uzunluk, Toplam Kas Uzunluğu, Toplam Kas Karın Uzunluğu, Kas Karın Genişliği, Distal Tendon Uzunluğu ve Kas Karnının Yüzey Alanı ölçüldü. Sonuçlar taraf, cinsiyet ve yaşa göre birbirleri ile kıyaslandı. Musculus gracilis'in boyutları literatürde bulunanlar ile karşılaştırıldı ayrıca toplam boyuna göre bölümleri oranlanarak literatürde var olan yetişkin kadavralara ait oranlarla karşılaştırılmaları yapıldı. Musculus gracilis ile ilgili parametrelerin gestasyonel yaşla birlikte arttığı, çoğunlukla yaş ve cinsiyeteler arasında değişiklik göstermediği belirlendi. Yalnızca cinsiyete göre yaptığımız kıyaslamada femur uzunluğunda, 3. trimester ile full term arasında da pedikül vertikal genişliğinde istatistiki olarak anlamlı bir fark bulundu. Yapılan oranlama kıyaslamalarında yetişkin kadavralarla fetüsler arasında yüksek oranda benzerlik olduğu, anlamlı sayılabilecek bir fark olmadığı gözlendi. Yapılan oranlamalar sonucunda m. gracilis'in tüm kas boyunun yaklaşık %70'ini pedikül distalindeki toplam uzunluğunun, %30'unu ise kalan proksimal kısmın oluşturduğu belirlenmiştir. Pedikül distalindeki toplam uzunluğu oluşturan %70'lik kısmında %42'sini pedikül distalindeki kas karın uzunluğu, %28'ini de distal tendon uzunluğunun oluşturduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu verilerin plastik cerrahi, çocuk cerrahisi ve anatomi gibi bilim dallarında yapılacak çalışmalara katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, the development of gracilis was investigated in 66 fetuses between 17-40 weeks of gestation and without external anomaly and pathology. First, the gestational age of the fetuses was determined by using digital calipers according to their crown rump length, bi-parietal width, head circumference, femur length and foot length. Then the distance from the knee joint level to the nerve entry point, the distance from the knee joint level to the artery entry point, the distance between the knee joint level and the most distal structure of the pedicle, Pedicle Vertical Width, Lenght of Muscle Belly in Distal From Pedicle, Total Length in The Distal From Pedicle, Total Muscle Length, Total Length of Muscle Belly, Width of Muscle Belly, Length of Distal Tendon and The Surface Area of Muscle Belly was measured related to the gracilis. Results were compared with each other by side, gender and age. The dimensions of the gracilis were compared with those found in the literature, and the parts of the gracilis according to the total gracilis size were compared. It was determined that the length parameters related to the gracilis increased with gestational age and did not vary between age and gender. A statistically significant difference was found only in femur length between males and females, and in pedicle vertical width between the third trimester and full term. It was determined that there is a high similarity between adult cadavers and fetuses in the ratios between the parts of the gracilis and the total muscle length. According to the ratings, it was determined that approximately 70% of the total muscle length of the gracilis was the total length in the distal from pedicle and 30% was the remaining proximal part. It was determined that 70% of the total length in the distal of the pedicle was composed of 42% of the lenght of muscle belly in distal from pedicle and 28% of the length of the distal tendon. We think that these obtained data will contribute to the studies to be conducted in disciplines such as plastic surgery, pediatric surgery and anatomy.