Çörek otu yağı, metformin ve vitamin-E' nin deneysel diyabetik ratlarda fertilite potansiyeli, testiküler ve spermatolojik karakter üzerindeki koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the protective effects of black seed oil, metformin and vitamin-E on fertility potential, testicular and spermatological character in experimental diabetic rats
- Tez No: 686613
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF NERGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, STZ ile indüklenen diyabetik ratların testislerinde oluşan hasara karşı, çörek otu yağı, metformin ve vitamin E'nin olası etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Otuz erkek rat beş eşit gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol, diyabet, diyabet+çörek otu yağı, diyabet+metformin ve diyabet+vitamin E grubu olarak ayrıldı. 4 grup, diyabet oluşturmak için tek doz streptozotosin (45 mg/kg, ip) ile indüklendi. Diyabet+çörek otu yağı grubuna (2.5 ml/kg/gün) çörek otu yağı, diyabet+metformin grubuna (100 mg/kg/gün) metformin, diyabet+vitamin E grubuna (100 mg/kg/gün) vitamin E oral yolla verildi. Sekiz haftalık deney sonunda kan şekeri düzeyleri analiz edildi. Histolojik incelemeler için testisler disseke edilerek, rutin parafin doku takibine alındı. Kesitlerde H-E, PAS ve Van Gieson'nın histopatolojik değerlendirmesi, PCNA ve kaspaz-3'ün immünohistokimyasal tespiti ve Apoptotik indeks için TUNEL-Assay uygulandı. Diyabet Grubunda, tüm testis kesitlerinde seminifer tubüllerde düzensizlik, dejenerasyon ve atrofik tubüller izlendi. Çörek otu yağı grubu testis kesitlerinde, testiküler hasar çok hafif seyrediyordu. Metformin grubu testis kesitlerinde, lumene deskuame olmuş dejenere spermatogenik hücreler, damarlarda konjesyon ve interstisyel ödem izlendi. İmmunohistokimyasal incelemede ise Diyabet grubunda bazı spermatogenetik hücreler PCNA ekspresyonunda azalma, Kaspas-3 aktivitesinde artış ve TUNEL Assay analizinde artış olduğu tespit edildi. Çörek otu yağı grubunda, Metformin ve vitamin E grubuna göre spermatogenetik hücrelerde apopitotik index daha azalma göstermiştir. Diyabetin sıçan testislerinde oluşturduğu lezyonlarının tedavisinde metformin ile vitamin E'nin kısmen yararlı olduğu, buna karşı çörek otu yağının daha etkili olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the possible effects of black seed oil, metformin and vitamin E against testicular damage of diabetic rats induced by STZ. Thirty male rats were divided into; Control, diabetes, diabetes+black seed oil, diabetes+metformin and diabetes+vitamin E groups. 4 groups were induced with a single dose of streptozotocin (45mg/kg) to induce diabetes. Diabetes+black seed oil group (2.5ml/kg/day) black seed oil, diabetes+metformin group (100mg/kg/day) metformin, diabetes+vitamin E group (100mg/kg/day) vitamin E were given orally. At the end of the eight-week experiment, blood glucose levels were analyzed. For histological examination, testes were dissected and taken for routine paraffin tissue protocol. Histopathological evaluation of H-E, PAS and Van Gieson, immunohistochemical determination of PCNA and caspase-3 and TUNEL-Assay were applied in the sections. In the Diabetes Group, irregularity, degeneration and atrophic tubules were observed in seminiferous tubules in all testicular sections. Testicular damage was very mild in the testicular sections of the black seed oil group. In the metformin group testicular sections, degenerated spermatogenic cells desquamated into the lumens, vascular congestion and interstitial edema were observed. In the immunohistochemical examination, some spermatogenetic cells in the Diabetes group were found to be decreased in PCNA expression, increased in Caspase-3 activity and increased in TUNEL Assay analysis. In the black seed oil group, the apoptotic index in spermatogenetic cells decreased more than Metformin and vitamin E groups. Metformin and vitamin E are partially beneficial for treatment of testes lesions in diabetic rats, yet black seed oil is more effective than those two.