Çörek otu yağı ilavesinin fiğ-buğday silajıının yem değeri ve kalitesine etkisinin belirlenmesi
Determination of effect of nigella sativa oil on feed value and quality of vetch - wheat silage
- Tez No: 539242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, fiğ-buğday karışımlarına farklı düzeylerde çörekotu yağı (Nigella sativa) ilavesiyle elde edilen silajların bazı kimyasal, fermentasyon, duyusal özellikleri ve in vitro organik madde sindirilebilirliği, metabolik enerji ve net laktasyon içeriklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, laboratuvar koşullarında fiğ-buğday karışımlarına % 0,00 (kontrol), 0,02; 0,04; 0,08 ve 1,60 düzeylerinde çörekotu yağı ilave edilmiş ve silolama dönemi 75 gün devam etmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, çörekotu yağı ilavesiyle silajların kuru madde ve organik madde, içerikleri kontrol grubuna göre önemli düzeyde artmıştır (P0,05). Bununla birlikte, silajların laktik asit içeriği, % 1,60 düzeyinde çörekotu yağı ilavesiyle artmıştır (P0,05). Bununla birlikte, bütün grupların“Pekiyi”kalite sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. Araştırma sonunda, fiğ-buğday silajlarına % 1,60 düzeyinde çörekotu yağı ilavesiyle iyi kalitede silaj elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine some chemical, fermentation, sensory properties and in vitro organic matter digestibility, metabolic energy and net energy lactation contents of silages obtained by adding Nigella sativa oil to vetch-wheat mixtures at different levels. For this purpose, 0,00% (control), 0,02; 0,04; 0,08 and 1,60 levels of Nigella sativa oil were added to the vetch-wheat mixtures in laboratory conditions and the silage period was 75 days. According to the findings obtained from the study, dry matter and organic matter contents of silages were significantly increased by adding the Nigella sativa oil compared to the control group (P0,05). However, the lactic acid content of the silages was increased by the addition of Nigella sativa oil at the level of 1.60% (P0,05). However, it has been determined that all groups are included in the“Excellent”quality class. At the end of the research, it was concluded that silage can be obtained at good quality by adding 1.60% of Nigella sativa oil to vetch-wheat silages.