Diyetisyen ofisine başvuran, insülin direnci sendromuna sahip hastaların tedavi amaçlı kullandığı bitkisel ürünlerin belirlenmesi
Determination of herbal products used for therapy by patients with insulin resistance syndrome applying to the dietitian office
- Tez No: 827802
- Danışmanlar: PROF. DR. NEHİR SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda gerek hareketsiz yaşam tarzı gerekse paketli gıda ve hazır yemek sektörünün genişlemesiyle tüketimin yaygınlaşması sonucu kan şekeri hastalıklarında artış gözlenmektedir. İnsülin direnci tanısı alıp“bitkilerle tedavi (fitoterapi)”den destek almak isteyen kişi sayısı da aynı ölçüde artmaktadır. Bu gözlemden yola çıkarak İzmir/Bornova'daki özel diyetisyen kliniğine başvuran 18-65 yaş arası insülin direnci sendromu tanısı olan 100 hasta üzerinde anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, an increase in blood sugar diseases has been observed as a result of the widespread consumption of packaged food, a sedentary lifestyle and the expanded ready-to-eat food sector . The number of people who have been diagnosed with insulin resistance and who want to receive support from“herbal treatment (phytotherapy)”is increasing at the same rate. Based on this observation, a questionnaire study was conducted on 100 patients with a diagnosis of insulin resistance syndrome between the ages of 18-65 who applied to the private dietitian clinic in Izmir/Bornova.