Mutluluk düzeyi ile merhamet duygusu ilişkisi
The level of happiness and sense of compassion
  1. Tez No: 686650
  2. Yazar: ELİF NUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı mutluluk düzeyi ile merhamet duygusu ilişkisini incelemektedir. Araştırmada, 17-32 yaş aralığında 285 kadın 175 erkek olmak üzere toplam 460 üniversite öğrencisi katılmıştır. Anket çalışmasında bireylerin demografik değişkenleri, mutluluk düzeyi ve merhamet duygusu değişkenleri karşılaştırılarak aralarındaki ilişki saptanmıştır. Katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Yetişkinler İçin Mutluluğu Artırma Stratejileri Ölçeği”ve“Merhamet Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin normallik incelemesi yapılmış ve normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Normalliği sağlayamadığı için Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U Test tekniğinden yararlanılmıştır. İki değişken arasındaki ilişki için SpearmanKorelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara mutluluk düzeyi ile merhamet duygusu arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada cinsiyet, yaş, ekonomik durum, ikametgâh yeri ile mutluluk düzeyi arasında anlamlı bir ilişki varken, anne, babanın eğitim düzeyi, sınıf düzeyi ile mutluluk düzeyi arasında bir farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Merhamet duygusunun bazı alt boyutları ile cinsiyet, yaş arasında bir farklılaşma bulunmaktadır. Diğer değişkenler ile merhamet duygusu arasında bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, ıt was a imed to examine the relationship between the level of happiness and the feeling of compassion. A total of 460 university students, 285 women and 175 men between the ages of 17-32 participated in there search. In the survey study, the demographic variables of the individuals, the level of happiness and the feeling of compassion were compared and the relationship between them was determined. From“Adult Happiness Enhancing Strategies Scale ”and“Compassion Scale”were applied. The data were analyzed for normality and it was determined that they were not normally distributed. Kruskal Wallis and Mann-Whıtney U Test technique was used because it could not provide normality. Spearman Correlation analysis was used for the relationship between the two variables has been reached. In the study, it was concluced that while there was a significant relationship between gender, age, economicstatus, place of residence and happiness level, there was no difference between parents education level, class level. There is no relationship between the other variables and the feeling of compassion.