Lomber disk herniasyonu tanısı olan hastalarda kayropraktik spinal manipülasyon tedavisi ile lokal dekompresyon cihaz tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of local decompression device and chiropractic spinal manipulation treatment in the treatment of patients with lumbar disc herniation
- Tez No: 686652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda, lomber disk hernili hastaların tedavisinde lokal dekompresyon cihaz tedavisi ile kayropraktik spinal manipülasyon tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya katılması uygun görülen erkek ve kadın hastalar rastgele kayropraktik manipülasyon ve lokal dekompresyon gruplarına ayrıldı. Katılımcıların çalışma başında ve sonunda gonyometre, El Parmak-Zemin Mesafesi (EPZM) ile lomber bölge eklem hareket açıklıkları, Vizüel Analog Skala (VAS) ile hissedilen ağrı şiddeti ölçümü, Oswestry bel ağrısı engellilik anketi ile fonksiyonel durum, Short Form-36 (SF-36) ile yaşam kalitesi ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile kinezyofobi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, the effectiveness of chiropractic spinal manipulation and the use of local decompression devices in the treatment of patients with lumbar disc herniation was aimed to be compared. Male and female patients who were considered eligible for the study were randomly divided into chiropractic manipulation and local decompression groups. At the beginning and end of the study, lumbar range of motion with goniometer and Hand Finger-Ground Distance (HFGD), pain intensity measurement with Visual Analogue Scale (VAS), functional status with Oswestry low back pain disability questionnaire, quality of life with Short Form-36 (SF-36), and kinesiophobia with the Tampa Kinesiophobia Scale were evaluated.