Feasibility, simulation and selection of rooftop solar power plant alternatives
Çatı üzeri güneş enerjisi santrali alternatiflerinin fizibilite, simülasyon ve seçimi
  1. Tez No: 686665
  2. Yazar: SELİN BÜYÜKANT
  3. Danışmanlar: PROF. TOLUNAY GÖÇKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünyada ve Türkiye'de bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Ülke gereksinimlerini karşılamak için; enerji üretiminde alternatif kaynaklar aramak, teknik ve ekonomik gelişmeleri yakından takip etmek, enerji alanındaki gelişmeleri sürdürmek ve yürütmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları oldukça önemli bir konuma gelmekte ve bu alandaki çalışmalar hız kazanmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir sanayi çatısı üzerine güneş enerjisi santrali kurulumu yapılmıştır. Kullanılması gereken sistem bileşenleri belirlenmiştir. PV*SOL simülasyon programı ile farklı marka panel ve invertörden oluşan dört farklı opsiyon için simülasyon yapılmıştır. Simülasyon sonucunda elde edilen verilerle tüketimi olan bir fabrikanın fizibilite çalışması ve sistemin kendisini kaç yılda amorti edeceği hesaplanmıştır. Fizibilite ve simülasyon sonucu elde edilen sonuçların değerlendirilmesi için AHP-VIKOR bütünleşik yaklaşımı ile kullanılmıştır. Öncelikle kriter ağırlıkları AHP yöntemi ile belirlenmiş, daha sonra VIKOR yöntemi ile sıralama yapılarak uzlaşık bir çözüme ulaşılmıştır. Farklı marka panel ve invertörden oluşan dört farklı opsiyon arasında yapılan karşılaştırmalar sonucunda optimal opsiyona karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy needs with the development of science and technology in the world and Turkey is increasing day by day. To meet country requirements; it has become inevitable to seek alternative sources in energy production, to follow technical and economic developments closely, to sustain and carry out developments in the field of energy. Today, renewable energy sources have become very important and studies in this area are gaining momentum. Among the renewable energy sources, the share of solar energy in electricity production has an important place. In this study, a solar power plant was installed on an industrial roof operating in the organized industrial zone. The system components to be used have been determined. With the PV*SOL simulation program, simulations were made for 4 different options consisting of different brands of panels and inverters. With the data obtained as a result of the simulation, the feasibility study of a factory with consumption and how many years the system would pay itself were calculated. AHP-VIKOR integrated approach was used to evaluate the feasibility and simulation results. First of all, the criteria weights were determined by the AHP method, and then a concession solution was reached by sorting with the VIKOR method. As a result of the comparisons made between 4 different options consisting of different brands of panels and inverters, the optimal option was decided.