Vergi Usul Kanunu'nda sahte belge ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma suçları
Forming and using forged and misleading document as of its content in Tax Procedure Law
  1. Tez No: 686666
  2. Yazar: AHMET EMRAH GEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. İRFAN BARLASS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 559
Özet
213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun (VUK)“Kaçakçılık Suçları ve Cezaları”başlıklı 359. maddesinde muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme veya kullanma ile sahte belge düzenleme veya kullanma, birbirinden bağımsız iki ayrı suç olarak öngörülmüşlerdir. Ancak bu suçların konuları ve hareketleri müşterektir. Dolayısıyla söz konusu düzenlemenin ceza hukuku genel prensipleri ile çeliştiği barizdir. Bu şekilde bir düzenleme kişilerin ölçüsüz yaptırımlara tabi olmalarına ve dolayısıyla adil olmayan sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca bu suçların konusu olan belge kavramının kapsamından, sahte belge ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge ayrımına, düzenleme ve kullanma hareketlerinin anlamından failin tespitine kadar birçok noktada belirsizlikler mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, doktrinde yer alan görüşler, karşılaştırmalı hukuktaki gelişmeler ve yargı kararları çerçevesinde VUK'un 359. maddesinde yer alan sahte belge ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma suçları üzerinde suç ve yaptırım teorisi açısından incelemeler yapmak ve uygulamada sorunsal haline dönüşmüş meselelere çözümler aramaktır. Çalışmanın ilk bölümünde vergi suçu kavramı ve tez çalışmamız olan sahte belge ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma suçlarının da yer aldığı VUK'un 359. maddesindeki suçlar için kanun koyucunun vermiş olduğu kaçakçılık suçu kavramı incelenmektedir. Sonrasında belge kavramı ele alınmaktadır. Bu bölümde son olarak ise sahte belge ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kavramları üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde karşılaştırmalı hukukta sahtecilik yoluyla işlenen vergi suçları analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde ise sahte belge ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma suçları klasik suç inceleme metodu çerçevesinde suçun unsurları, suçun özel görünüş biçimleri ve kusurluluk bakımından irdelenmektedir. Son bölümde, bu suçlarda ceza ilişkisini sona erdiren nedenler ile yaptırım ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Forming and using forged document and forming and using misleading document as of its content are regulated as two separate crimes independent from each other in the Article 359 of the Tax Procedure Law No. 213 (TPL) titled“Fraud Crimes and Penalties”. On the other side of the coin, the subjects and acts of the crimes are common. Therefore, it is obvious that the arrangement in question is in conflict with the general principles of criminal law. It leads persons to be subject to disproportionate sanctions and therefore unfair results. In addition, there are uncertainties in many points from the scope of the document concept, which is the subject of these crimes, to the distinction between forged document and misleading document as of its content, from the meaning of the acts of formation and use to the determination of the perpetrator. The aim of this study is to analyze on the crimes of forming and using forged document and misleading document as of its content and seek solutions for the issues that have become problematic in practice within the framework of the opinions in the doctrine, developments in comparative law and judicial decisions. In the first part of the study, the concept of tax offense and the concept of fraud given by the legislator for the crimes in the Article 359 of TPL, which includes the crimes of forming and using dorged documents and misleading documents as of its content is examined. Then, the concept of document is argued. Subsequently, in this part, the concepts of forged document and misleading document as of its content are addressed. In the second part, tax crimes committed through forgery in comparative law are analyzed. In the third part, the crimes of forming and using forged document and misleading document as of its content are examined in terms of the elements of the crime, the special appearance forms of the crime and culpability in accordance with the classical crime examination method. In the last part, the reasons ending the criminal relationship in the crimes and the sanctions are scrutinized.