Farklı bölgelere uygulanan kinezyo bantlamanın sürat, çeviklik ve esneklik üzerine etkisi
The effect of kinesio taping applied to different regions on sprint, agility and flexibility
- Tez No: 686664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, farklı bölgelere uygulanan kinezyolojik bantlamanın sürat, çeviklik ve esneklik üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu 18-38 yaş aralığında 32 erkek birey oluşturmaktadır. Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri ile boy ve vücut ağırlığı ölçümleri alınarak vücut kütle indeksleri (VKİ) belirlenmiştir. Quadriceps ve gastrocnemius kaslarına bir hafta ara ile ön test-son test modeli ile 4 farklı zamanda kinezyo bantlama uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Kinezyo Bantlama (KB) işlemi; önce quadriceps kas grubu ve daha sonra gastrocnemius kaslarına farklı zamanlarda uygulanmıştır. Ölçümler her iki kas grubu için, uygulama öncesi (1. ölçüm), uygulama sonrasında ise 30. dakika (2. ölçüm), 24. saat (3. ölçüm) ve 48. Saat (4. ölçüm) olmak üzere toplam 4 farklı zamanda yapılmıştır. Sürat ölçümü; 30 metre sürat testi ile, çeviklik ölçümü; T testi ile ve esneklik performansı otur uzan testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılan verilerin karşılaştırılmasında Independent Samples T-Testi, normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında ise Mann Whitney U testi kullanıldı. Tekrarlı ölçümlerde Varyans analizi, Friedman testi ve Durbin-Conover testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılığın etki büyüklüğünü hesaplamak için Cohen's d ve eta-kare (η2) kullanılmıştır. Kinezyo bantlamanın quadriceps ve gastrocnemius kaslarında sürat, çeviklik ve esneklik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of kinesiology taping applied to different regions on sprint, agility and flexibility. The research group of the study consists of 32 male individuals between the ages of 18-38. The descriptive characteristics of the participants and their body mass index (BMI) were determined by taking height and weight measurements. Kinesio taping was applied to quadriceps and gastrocnemius muscles at 4 different times with a pretest-posttest model with a one-week interval. Kinesio Taping (KB) process for data collection; It was first applied to the quadriceps muscle group and then to the gastrocnemius muscles at different times. Measurements for both muscle groups, before the application (1st measurement), 30th minute (2nd measurement), 24th hour (3rd measurement) and 48th hour (4th measurement) after the application. has been made. Sprint measurement; Agility measurement with 30 meter sprint test; Flexibility performance was evaluated by the T test and the sit and reach test. Independent Samples T-Test was used for comparison of normally distributed data, and Mann Whitney U test was used for comparison of non-normally distributed data. Variance analysis, Friedman test and Durbin-Conover test were used in repeated measurements. Cohen's d and eta-square (η2) were used to calculate the effect size of the significant difference. There was no statistically significant difference between the values of sprint, agility and flexibility in the quadriceps and gastrocnemius muscles of kinesio taping (p>0.05).