Crack problems in a functionally graded layer under thermal stresses
Fonksiyonel olarak derecelenmiş bir katmanda ısı gerilmeler altında çatlak problemleri
  1. Tez No: 68667
  2. Yazar: SERKAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. SELÇUK YAHŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
oz FONKSİYONEL OLARAK DERECELENMİŞ BİR KATMANDA ISIL GERİLMELER ALTINDA ÇATLAK PROBLEMLERİ Dağ, Serkan Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. O. Selçuk Yahşi Eylül 1997, 203 sayfa Bu çalışmanın başlıca amacı, içinde çevresel bir çatlak bulunan ince cidarlı bir silindirde ısıl gerilme şiddeti çarpanlarını belirlemektir. Silindirin fonksiyonel olarak derecelenmiş bir malzeme olduğu kabul edilmiştir. Problemi analitik olarak çözülebilir duruma getirmek için, ince cidarlı silindir elastik bir mesnet üzerinde duran levha olarak modellenmiştir. Böylece çevresel çatlak problemi elastik bir mesnet üzerinde duran bir levhanın yüzeylerine dik olan bir çatlak problemine indirgenmiştir. Levhanın ısıl ve mekanik özelliklerinin kalınlık koordinatının üstel fonksiyonları olduğu varsayılmıştır. Silindir için levha modelinin elde edilmesinden sonra, çatlaksız levhadaki sıcaklık dağılımı ve ısıl gerilmeler belirlenmiştir. Daha sonra, ısıl gerilmeler çatlak yüzeyindeki gerilmeler olarak kullanılarak çatlak problemi formüle edilmiştir. Formülasyonda, çatlak probleminin 1. Mod düzlemsel germim problemi olduğu kabul edilmiş ve bu problem nümerik olarak çözülen bir tekil integral denklemine indirgenmiştir. Hesaplanan sonuçlar başlıca çatlaksız levhadaki sıcaklık ve gerilme dağılımları ile gömülü ve yüzey çatlaklar için ısıl gerilme şiddeti çarpanlarıdır. Bu çalışmada gerilme şiddeti çarpanları; çatlak uzunluğu, malzeme özellikleri ve zamanın fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Fonksiyonel Olarak Derecelenmiş Malzeme, ince Cidarlı Silindir, Levha, Elastik Mesnet, Isıl Gerilme, Gerilme Şiddeti Çarpanı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CRACK PROBLEMS IN A FUNCTIONALLY GRADED LAYER UNDER THERMAL STRESSES Dağ, Serkan M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof.Dr. O. Selçuk Yahşi September 1997, 203 pages The main objective of this study is to determine thermal stress intensity factors in a thin- walled cylinder which contains a circumferential crack. The cylinder is assumed to be a functionally graded material. In order to make the problem analytically tractable, thin- walled cylinder is modelled as a plate on an elastic foundation. Hence, the circumferential crack problem is reduced to the problem of a crack perpendicular to the boundaries of a plate on an elastic foundation. The thermal and mechanical properties of the plate are assumed to be exponential functions of the thickness coordinate. After obtaining the plate model for the cylinder, temperature distribution and thermal stresses in the uncracked plate are determined. Then the crack problem is formulated by using the thermal stresses as crack surface tractions. In the formulation, the crack problem is assumed to be a mode I plane strain problem and it is reduced to a singular integral equation which is solved numerically. Calculated results consist of primarily temperature and thermal stress distribution in the uncracked plate and thermal stress intensity factors for embedded and edge cracks. In this study the stress intensity factors are computed as functions of crack length, material properties and time. Keywords : Functionally Graded Material, Thin-Walled Cylinder, Plate, Elastic Foundation, Thermal Stress, Crack Problem, Stress Intensity Factor. in