KOBİ'lerde Ahilik kültürü ve yönetsel etik üzerine bir araştırma; Safranbolu örneği
A research on Ahi culture and managerial ethics in SMEs; Safranbolu example
  1. Tez No: 686698
  2. Yazar: SONAY SUZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İş yaşamında doğru değerlerin ve iklimin yerleşmesi, yanlış davranışların sorgulanması, haksız kazancın ve rekabetin engellenmesi ve kalite düzeyinin arttırılması etik değerlerle yakından ilgilidir. Bu çalışmanın amacı; Ahilik kültürü ve yönetsel etik karar verme arasında ne yönde bir ilişkinin olduğunun araştırılmasıdır. Araştırma Safranbolu ilçesinde faaliyet gösteren KOBİ'ler üzerinde yapılmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemiyle veriler toplanmıştır. Veri toplama tekniği olarak yüzyüze anket tekniği kullanılmıştır. KOBİ'lerden elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada betimsel analizlerin yanı sıra farklılık ve ilişki testleri yapılmıştır. Sonuçlar; ahilik kültürü ve etik karar verme arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca ahilik kültürüne ilişkin algı ve etik karar verme düzeyinin demografik ve işletmelerin bazı özellikleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma bulguları; işyerinde yönetimin etkili karar vermesi için teknik, beşeri ve kavramsal beceriye ilişkin bilginin yetmediği aynı zamanda günümüz etik ilkelerini de kapsayan Ahilik kültürünü dikkate almayan bir yöneticinin başarılı olsa bile bu başarısının geçici olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Establishing the right values and climate in business life, questioning wrong behaviors, preventing unfair gains and competition, and increasing the quality level are closely related to ethical values. The aim of this study is; It is the investigation of the relationship between Ahi culture and managerial ethics decision making. The research was conducted on SMEs operating in Safranbolu district. In the research, data were collected by convenience sampling method. Face-to-face questionnaire technique was used as data collection technique. The data obtained from SMEs were analyzed with the SPSS 20 package program. In addition to descriptive analysis, difference and relationship tests were carried out in the study. Results; showed that there is a relationship between ahi culture and ethical decision making. In addition, it was determined that the perception of the Ahi culture and the level of ethical decision making differ significantly in terms of demographic and some characteristics of the enterprises. Research findings; It has shown that even if a manager does not take into account the Ahilik culture, which includes today's ethical principles, that knowledge of technical, human and conceptual skills is not sufficient for effective decision-making in the workplace, this success will be temporary.