Bosnevî'nin Haşiye alâ Tefsîri'l-Beyzavî adlı eserinin Mâide sûresinin tahkik ve tahlili
An edition and analysis of the 'surah al-Maidah' of Hasheya Ala Tafsir al-Baydawi, a work al-Bosnawi
  1. Tez No: 686699
  2. Yazar: BASIM MOHAMMED AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Envârü't-tenzîl ve esrârü't-te'vîl adlı eserin sahibi Kâdî Beyzâvî ile onun Mâide Suresi tefsiri üzerine hâşiye çalışması yapan Bosnevî'nin hayatını ve ilmi kişiliği işlenmiştir. Bu araştırma ve tahkik çalışmasında ulaşabildiğimiz önemli bazı hususlar şu şekildedir: 1- Bu çalışma, Kur'ân tefsirleri arasında bu tefsirin çok önemli bir yeri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yine Beyzâvî tefsiri bu tahkik ve çalışmadan sonra, açık bir şekilde yeni bir görünüm kazanmıştır. 2- Bosnevî'nin Envârü't-tenzîl ve esrârü't-te'vîl üzerine yapmış olduğu bu hâşiye, onun diğer hâşiyeler üzerindeki ilmi derinliğini de göstermektedir. 3- Bu hâşiye; lügat, nahiv ve belagat ilimlerinin Kur'ân'ı Kerîm'in tefsirinde çok önemli bir yere sahip olduğunu işlemiştir. 4- Bu çalışmada; Hâşiyede Beyzâvî'den gelen her bir meselenin tahrif edilmeden, ilmî vakara uygun olarak, emanet, samimiyet ve doğruluk bilinci ile nakledildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and scientific personality of Kâdî Beyzâvî, the owner of Envârü't-tenzîl ve esrârü't-te'vîl, and Bosnevi, who made an annotation on his interpretation of Surat al-Maide, were discussed. Some of the important points we could reach in this research and investigation study are as follows: 1- This study has revealed that this tafsir has a very important place among the Qur'anic commentaries. Again, after this investigation and study, Beyzâvî's tafsir obviously gained a new appearance. 2- This annotation made by Bosnevi on Envârü't-tenzîl and esrârü't-te'vil also shows his depth of knowledge on other annotations. 3- This note; He studied that the sciences of lexicology, grammar and rhetoric have a very important place in the interpretation of the Qur'an. 4- In this study; It has been observed that every issue from Haşiyede Beyzâvî is conveyed without being distorted, in accordance with scientific dignity, with the consciousness of trust, sincerity and accuracy.