Serulein ile oluşturulan akut pankreatitte timokinonun oksidatif stres markırları ve lipit profili üzerine etkileri
Effects of thymoquinone on oxidative stress markers and lipid profile in cerulein-induced acute pancreatiti
  1. Tez No: 686697
  2. Yazar: SEVİM KANAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ULUIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmada serulein ile akut pankreatit oluşturulan ratlarda timokinonun oksidatif stres markırları ve lipit profili üzerine olası etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma süresi olan 9 gün boyunca kontrol grubuna (K) herhangi bir uygulama yapılmadı. Timokinon grubundaki (TQ) hayvanlara 9 gün süre ile günde 20 mg/kg timokinon intraperitoneal olarak verilirken, akut pankreatit grubundaki (AP) hayvanlarda araştırmanın 7. gününde 50 µg/kg ve 2 saat sonra 25 µg/kg seruleinin intraperitoneal olarak uygulanmasıyla akut pankreatit oluşturuldu. Akut pankreatit+timokinon grubunda ise (AP+TQ) günde 20 mg/kg olmak üzere 9 gün süre ile intraperitoneal olarak timokinon verilen hayvanlarda araştırmanın 7. gününde timokinon uygulamasından 2 saat sonra 50 µg/kg ve bundan 2 saat sonra 25 µg/kg seruleinin intraperitoneal olarak uygulanmasıyla akut pankreatit oluşturuldu. Bütün hayvanlardan alınan kan örneklerinde Malondialdehit (MDA), Glutatyon (GSH), Süperoksit dismutaz (SOD), Lipaz, Amilaz, Trigliserit, Total Kolesterol, Düşük dansiteli lipoprotein (LDL-kolesterol) ve Yüksek dansiteli lipoprotein (HDL-kolesterol) düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the possible effects of thymoquinone on oxidative stress markers and lipid profile in rats with cerulein induced acute pancreatitis. No application was made to the control group (K) during the study period of 9 days. The animals in thymoquinone group (TQ) were intraperitoneally given 20 mg/kg thymoquinone daily for 9 days. In the acute pancreatitis group (AP), acute pancreatitis was induced by intraperitoneal administration of 50 µg/kg and 25 µg/kg 2 hours later of cerulein on the 7th day of the study. Animals in the acute pancreatitis+thymoquinone group (AP+TQ) were intraperitoneally administered 20 mg/kg thymoquinone daily for 9 days. On the 7th day of the study, acute pancreatitis was induced by intraperitoneal administration of 50 µg/kg and 2 hours later 25 µg/kg of cerulein after 2 hours from thymoquinone administration. In blood samples taken from all animals, malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD), Lipase, Amylase, Triglyceride, Total Cholesterol, low density lipoprotein (LDL-cholesterol) and high density lipoprotein (HDL-cholesterol) levels were determined.