Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleme ile alt premolar dişlerin kanal varyasyonlarının ve morfometrik yapılarının incelenmesi
Investigation of canal variations and morphometric structures of lower premolar teeth with cone-beam computed tomography imaging
- Tez No: 686706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALTUNDAŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı alt birinci ve ikinci premolar dişlerin kök kanal varyasyonları ve köklerin morfometrik yapılarının incelenmesidir. Çalışmada 75 kadın ve 75 erkek hastaya ait tomografi görüntülerinden elde edilen veriler ışığında analizler yapılmıştır. Toplamda 150 hastanın simetrik premolarların varlığı gözetilerek 600 dişi araştırmada incelenmiştir. Hastalardan elde edilen görüntülerin incelenmesi için 3D Endo™ (Dentsply Sirona) programı kullanılmıştır. Kurvatür analizleri ise MATLAB (MathWorks) programında ele alınmıştır. Çalışmada sagittal ve koronal açılardan elde edilen veriler üzerinde görüntü işleme metotları kullanılarak kanal seyrinin üç boyutlu görüntüsü elde edilmiştir. Alt premolar dişlerin incelendiği bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; birinci premolarda çok köklülük daha fazla olmak üzere, %98.16 tek köklü ve %1.84 iki köklü olduğu gözlenmiştir. Erkeklerde iki köklü alt premolar sayısı kadınlara göre fazladır. Birden çok kök kanalı sayısı birinci premolarda daha fazla elde edilmiştir. İki kanal varlığı birinci premolarda %34.4 iken, ikinci premolarda %6.17 olarak tespit edilmiştir. Erkeklerde birinci premolarda Vertucci Tip 1 %60.7, Tip II %4, Tip III %21.4, Tip V% 8.7 olarak tespit edilmiştir. Alt ikinci premolarda Tip I %82, Tip II %8, Tip III %3.4, Tip V %2 oranında; kadınlarda birinci premolarda Tip I%70.16, Tip II %2, Tip III %17.4, Tip V %6; alt ikinci premolarda Tip I %93.4, Tip II %4, Tip V ise %2 olarak tespit edilmiştir. C-şekilli kanal varlığı insidansı %2.7 iken, toplamda dişlerin %0.6'sında rastlanmıştır. Alt birinci premolarda kron uzunluğu ortalama 6.18 mm iken ikinci premolarda 6.04 mm olarak; kök uzunlukları ise sırasıyla 15.68 mm ve 15.82 mm olarak tespit edilmiştir. Birinci kurvatür açısı alt birinci premolarda erkeklerde 11.38° ve kadınlarda 9.45°'dir. İkinci kurvatür açısı erkeklerde kadınlara göre, sol premolarda sağa göre daha fazladır. Sonuç olarak alt premolar dişlerin simetriklerinde; kadınlar ve erkeklerde benzer kök kanal morfolojileri ve yapıları gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine the root canal variations and morphometric structures of the mandibular first and second premolars. In our study, analyzes were made in the light of data obtained from tomography images of 75 female and 75 male patients. In total, 600 teeth were examined considering the presence of symmetrical premolars from 150 patients. The 3D Endo™ (Dentsply Sirona) program was used to analyze the images obtained from the patients. Root canal variation analyzes were also recorded by calculating the three-dimensional lengths of crowns and roots in the program. It was tried to determine the similarity with the lower molars in terms of root number. Curvature analyzes were handled in the MATLAB (MathWorks) program. In the study, it is aimed to obtain a three-dimensional image of the canal path by using image processing methods on the data obtained from sagittal and coronal angles. Related to the results in our study, 98.16% single-rooted and 1.84% two-rooted were observed, with more multi-rooted teeth in first premolars. While the presence of two canals was 34.4% in the first premolars, it was 6.17% in the second premolars. Vertucci Type 1 was detected as 60.7%, Type II 4%, Type III 21.4%, Type V 8.7% in first premolars in males. Type I 82%, Type II 8%, Type III 3.4%, Type V 2% in lower second premolars; Type I 70.16%, Type II 2%, Type III 17.4%, Type V 6% in first premolars in women; Type I was 93.4%, Type II was 4%, and Type V was 2% in lower second premolars. While the incidence of C-shaped canal was 2.7%, it was found in 0.6% of the teeth in total. While the average crown length was 6.18 mm in the lower first premolars, it was 6.04 mm in the second premolars; root lengths were determined as 15.68 mm and 15.82 mm, respectively. The first curvature angle is 11.38° in men and 9.45° in women in the lower first premolars. In the lower second premolars, it is 9.6° and 10.79°, respectively. As conlusion, in symmetrical teeth in lower premolars; similar root canal morphologies and structures are observed in men and women.