Endodontik tedavili dişerin farklı radyolojik yöntemler kullanılarak ex vivo değerlendirilmesi
Assesment of endodontically treated teeth by using different radiographic methods ex vivo
  1. Tez No: 288694
  2. Yazar: KEMAL ÖZGÜR DEMİRALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, ex vivo koşullarda ideal ve hatalı endodontik tedavi yapılmış alt kesici ve premolar dişlerde; konvansiyonel radyografi, direkt ve indirekt dijital radyografi, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi tekniklerini kullanarak yapılan skorlamaların, altın standart kanal dolgu kriterleri ile karşılaştırılmasıdır.Çalışmamızda 120 tek köklü diş (48 premolar, 24 kanin, 48 insiziv diş) kullanılmış, bu dişlere gutta-perka ve AH26 kullanılarak kanal tedavisi uygulanmıştır. Dişler dört gruba ayrıldı: (1) eksik lateral kondenzasyon yapılan grup, (2 ) apeksten taşkın dolgu yapılan grup, (3) ideale yakın kanal tedavisi yapılan grup ve (4)çalışma boyundan kısa doldurulan grup. Daha sonra tüm dişlerin radyografik görüntüleri sekiz farklı yöntem kullanılarak elde edildi: (a) 0.3 mm3 çözünürlükte elde edilen CBCT görüntüleri, (b) Dijital Panoramik ile elde edilen görüntüler, (c) Konvansiyonel Periapikal radyografları, (d) Konvansiyonel Panoramik radyograflar, (e) ışın kaynağı olarak sabit Röntgen cihazı kullanılarak yapılan DDR görüntüleri, (f) Digora Optime görüntüleri, (g) Işın kaynağı olarak taşınabilir Röntgen cihazı kullanılarak yapılan DDR görüntüleri ve (h) 0.2 mm3 çözünürlükte elde edilen CBCT görüntüleri.Bütün kanal tedavisi gruplarında konvansiyonel periapikal radyograflar ve Digora Optime görüntüleri en iyi sonucu vermiştir. 0.3 mm3 çözünürlükte elde edilen CBCT görüntüleri ile 0.2 mm3 çözünürlükte elde edilen CBCT görüntüleri arasında istatistiksel olarak fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this ex vivo study is to assess the diagnostic potential of cone-beam computerized tomography, conventional radiography and direct and indirect digital radiography in the detection of teeth with ideal or non ideal root canal treatment according to gold standards.120 single rooted teeth (48 premolar, 24 canines, and 48 incisive teeth) were filled with gutta-percha and AH26. Teeth were divided into four groups: (1) misfiled lateral condensation, (2) overfilled root canal treatment, (3) ideal root canal treatment, (4) root canal treatments that are short from the apex. Afterwards, radiographic images of all teeth were obtained by use of eight different methods: 0.3 mm3 spatial resolution CBCT, digital panoramic, conventional periapical radiographs, and conventional panoramic radiographs, direct digital views (with fixed and portable roentgen device), Digora Optime and 0.2 mm3 spatial resolution CBCT.In all groups of root canal treatment conventional periapical radiographs and Digora Optime views rated the best scores. Nevertheless 0.2 mm3 and 0.3 mm3spatial resolution CBCT views were not statistically different.