Mathematical modelling of radiative heat transfer in participating media
Işınım ısı transferinin katılımcı ortamda modellenmesi
- Tez No: 68671
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
öz IŞINIM ISI TRANSFERİNİN KATILIMCI ORTAMDA MATEMATİKSEL MODELLENMESİ Ertürk, Hakan Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Faruk Arınç Yardımcı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nevin Selçuk Eylül 1997,104 sayfa Bu çalışmada Monte Carlo metotlarının ışınım ısı transferi uygulamaları irdelenmiştir. Çalışma, metodun basit yüzey değişim problemlerinden katılımcı ortam içeren kapalı hacim problemlerine değin geliştirilmesini kapsamaktadır. Üç ayrı değişik kapalı hacim problemi için ışınım ısı akısının yoğunluğu ve ışınım enerji kaynak terimi Monte Carlo metoduyla tahmini olarak hesaplanmıştır, incelenen problemler, içerisinde sabit sıcaklıkta yayan-soğuran, ışıma dengesi olan gri gaz içeren siyah duvarlı kübik kapalı hacim problemi, keskin sıcaklık dağılımları olan yayan-soğuran gaz içeren dikdörtgenler prizması şekilli, siyah duvarlı kapalı hacim problemi ve sabit sıcaklıkta yayan, soğuran ve izotropik-olmayan saçınımlı, gri-olmayan ortam içeren soğuk siyah duvarlı dikdörtgenler prizması şekilli kapalı hacim problemidir. Monte Carlo metoduyla elde edilen sonuçlarla, ilk problem için analitik çözümlerin, ikinci problem için sayısal tam çözümlerin karşılaştırılmaları sonucunda, yeterli sayıda foton demeti kullanıldığında Monte Carlo metodunun griortam içeren kapalı hacim problemleri için temel çözümler üretebileceği sonucuna varılmıştır. Üçüncü problemde elde edilen sonuçlar göz önüne alındığında, gri olmayan ortamlarda, farklılıkların dalga boyunca alman integrallerden kaynaklanmaması için, dalga boyuna bağlı özelliklerin tanımlarının ayrıntılı olarak belirtilmeleri durumunda benzer sonuçlara varılabilinir. Anahtar Kelimeler : Monte Carlo methodu, ışınım transferi, fırın, yanma odası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATHEMATICAL MODELING OF RADIATIVE HEAT TRANSFER IN PARTICIPATING MEDIA Ertürk, Hakan M. Sc. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Faruk Arınç Co-Supervisor : Prof. Dr. Nevin Selçuk September 1997, 104 pages In this study, the application of Monte Carlo method for radiative heat transfer is investigated. The study comprises the development of the method from simple surface exchange problems to enclosure problems containing participating media. The radiative heat flux densities and radiative energy source terms are predicted by Monte Carlo method for three different test problems. The test problems considered are a cubical enclosure with black interior walls enclosing an isothermal, absorbing-emitting gray medium in radiative equilibrium, a rectangular enclosure with absorbing-emitting gray medium with steep temperature gradients and black interior walls, and a rectangular enclosure containing an isothermal absorbing, emitting and anisotropically scattering nongray medium and cold, black interior walls. Based on the comparisons between the Monte Carlo predictions and the analytical solutions for the first problem, and exact numerical solutions for the insecond problem, it pan be concluded that Monte Carlo method can be utilized to produce benchmark solutions for the three-dimensional problems considering gray medium when sufficiently high number of photon bundles are utilized during the prediction procedure. When the results of third problem are considered, similar conclusions can be attained for nongray medium as long as a strict spectral property definitions are enlisted with a specific spectral integration technique so that the discrepancies between the compared results would not be originated from spectral radiative property estimations. Keyvvords : Monte Carlo method, Radiative Transfer, Furnace, Combustor