Süper lig hentbol antrenörlerinin tercih ettikleri liderlik davranışları ile hentbolcuların sportmenlik yönelimlerinin incelenmesi
Examining the preferred leadership behaviors of the super league handball coaches and the sportsmanship orientations of the handball players
  1. Tez No: 686711
  2. Yazar: ALPER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı erkekler hentbol süper liglerinde yer alan antrenörlerin tercih ettikleri liderlik davranışları ile hentbolcuların sportmenlik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Chelladurai ve Saleh (1980) tarafından geliştirilen Güngörmüş ve arkadaşları (2008) tarafından Türkçe diline uyarlanan“Spor için Liderlik Ölçeği”ile Vallerand ve arkadaşlarının (1994) geliştirdiği ve Türkçe'ye uyarlaması Sezen-Balçıkanlı (2009) tarafından yapılan“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ”kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde kullanılacak yönteme karar vermede normallik analizine istinaden non-parametrik testler uygulanmıştır. İkili karşılaştırmalar için Mann Whitney u testi ve çoklu karşılaştırmalar için Kruskall Wallis h testi ile veriler çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda sporcuların algıladıkları liderlik tarzları ile sportmenlik davranışları arasında düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Demokratik ve destekleyici liderlik davranışının kurallara uyma ve bağlılık ile pozitif olduğu, otokratik liderlik davranışı ile ise negatif yönde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the leadership behaviors preferred by the coaches in the men's handball super leagues and the sportsmanship orientation of the handball players. In the study, the“Leadership Scale for Sports”developed by Chelladurai and Saleh (1980) and adapted into Turkish by Güngörmüş et al. (2008) and Vallerand et al. (1994) and adapted into Turkish by Sezen-Balçıkanlı (2009).“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”was used. In the study, non-parametric tests were applied based on normality analysis to decide the method to be used in the analysis of the data. Data were analyzed with the Mann Whitney U test for pairwise comparisons and the Kruskall Wallis h test for multiple comparisons. As a result of the study, a low level of relationship was found between the leadership styles perceived by the athletes and their sportsmanship behaviors. It has been determined that democratic and supportive leadership behavior is positively correlated with obeying the rules and adherence, and negatively correlated with autocratic leadership behavior.