Postmodern perception of values, morals and ethics in contemporary American science-fiction novel
Çağdaş Amerikan bilimkurgu romanında değerler, ahlak ve etiğin postmodern algısı
- Tez No: 686725
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Değerler, ahlak ve etik toplum içinde bireyin düşüncesini, yaşantısını ve davranışını etkileyen hatta belirleyen önemli kavramlar olarak dikkat çekmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile ortaya çıkan yenilikler ise yeni bir dünya görüşünü ve yeni kaygıları beraberinde getirmiştir. Tüm bunların sonucu ise postmodern dönemin başlangıcıyla birlikte yeni değerler, ahlak ve etik anlayışının ortaya çıkması olmuştur. Postmodern anlayış en temelinde otoriteyi reddetmiştir. Postmodern anlayışın en öne çıkan ilkelerinin gerçeğin değişkenliği ve mutlak doğrunun sorgulanması olduğunu söyleyebiliriz. Öyleyse doğrunun veya yanlışın olmadığı ve mutlak gerçeğin sorgulandığı bir dünyada neden hala etik kaygılar taşıyoruz? Bu anlamda postmodernizmin göreceli bir ahlak anlayışı öne sürdüğüne şahit olmaktayız. Ancak, postmodernizm ve göreceli ahlak anlayışının vurguladığı anlamın ve gerçekliğin kaybı, bazı düşünürler ve araştırmacılar tarafından eleştirilmiş ve bu anlayışın yine bir mutlak ahlak arayışında olduğu dile getirilmiştir. Bu düşünürler ve araştırmacılar bahsedilen görüşe alternatif olarak, deontolojik ve sonuçsalcı etik teorilerinin karışımı olan melez bir etik anlayışının ortaya çıktığına dair bir argüman geliştirmişlerdir. Edebiyatta ise bu melez ahlak anlayışının örneklerini, özellikle çağdaş dönem bilimkurgu romanlarında daha net görebilmemiz mümkün olmaktadır. Bu çerçevede, bilimkurgu türünün inceleme için seçilmesinin nedeni ise bilimkurguyu diğer yazın türlerinden ayıran en önemli hususun bu türün içerdiği temaların sınırının olmamasıdır. Bilimkurgu türü bilinen veya bilinebilecek olan tüm evreni ve konuları içerebilir, ancak insanlığın dünyada var olabilmesi ve bu varoluşunu devam ettirebilmesi için bazı değerlerin diğerlerinden üstün görüldüğü durumlar bilimkurgunun en önemli temalarını oluşturur. Sonuç olarak tüm bu tartışmaların ışığında çalışmamızda öncelikle genel olarak bilimkurgu romanının ve daha sonra Amerikan bilim kurgu romanının tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde temel ve güncel etik teorileri incelenmiş olup, bu bölümün sonunda postmodernizm akımı ve ortaya çıkardığı etik anlayışı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde öncelikle postmodernizm ve bilimkurgu romanı arasındaki, daha sonra da bilimkurgu ve etik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu bölümün sonunda ise romanların incelenmesinde kullanılan edebi etik analizinin tanımı ve genel özellikleri belirtilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise çağdaş Amerikan bilimkurgu romanını temsil eden örneklerde yer alan ahlak ve etik olguları ve sonuç olarak bu eserlerin nasıl bir postmodern etik anlayışı benimsedikleri tartışılmıştır. Bu bağlamda, tezimiz bahsi geçen temalar ışığında ahlak ve etik anlayışının postmodern algısının çağdaş Amerikan bilimkurgu romanlarında nasıl işlendiğine dair disiplinler arası bir çalışmayı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Values, morals and ethics grasp attention as the concepts that influence life and behaviours of an individual in the society. The innovations that have arisen with the development of technology have resulted in the occurrence of a new worldview and new concerns. The result of all these, with the beginning of the postmodern period, has been the emergence of a new values, morals and ethics understanding. Postmodern thought, in essence, denies authority. We can state that the most prominent features of postmodern understanding are the instability of reality and questioning of absolute truth. Why do we, then, still carry ethical concerns in a world, where there are no notions of true or false and absolute truth is questioned? In this context, we witness that postmodernism suggests an ethically relativistic perception of ethics. However, the loss of reality and truth, stressed by postmodernism and ethical relativism, have been criticized by some philosophers and researchers and they state that such an understanding results in the search of yet again an absolute codes of ethics. These philosophers and researchers have developed an argument about the occurrence of a hybrid sense of ethics that is a combination of deontological and consequentialist ethical theories. It is possible to see the examples of such a hybrid sense of ethics in literature, particularly in the contemporary science fiction literature. In this regard, the reason why science fiction genre is chosen for analysis is the fact that science fiction does not hold a limit to its themes, which is the most distinctive feature of this genre, compared to other genres. The genre of science fiction may include the all known or possibly known universe and subjects, but the most important themes of science fiction are the situations in which some values are considered superior to the others so that humanity can exist and continue this existence in this world. As a result, in the light of all these discussions, firstly the historical development of the science fiction novel in general and then the American science fiction novel are examined. In the second part, the fundamental and contemporary ethical theories are discussed, and at the end of this part, the postmodernism movement and the ethical understanding it reveals are explained. In the third chapter, firstly the relationships between postmodernism and science fiction novel, and then between science fiction and ethics are examined. At the end of this section, the definition and general characteristics of literary ethical analysis used in the analysis of novels are stated. In the last part of our study, moral and ethical concepts observed within contemporary American science fiction novels and, as a result, what kind of postmodern ethical understanding these works adopt are discussed. In this context, in the light of these discussions, our thesis presents an interdisciplinary study of how the postmodern perception of morality and ethics are reflected in contemporary American science fiction novels.