Arabzâde'nin Hâşiye Alâ Tefsîri'l-Beyzavî adlı eserinin Furkân ve Şuarâ sûrelerinin tahkik ve tahlili
An edition and analysis of the 'Surah al-Furqan and Surah al-Suhuara' of Hasheya Ala Tafsir al-Baydawi, a work of Arabzadeh
- Tez No: 686726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Envâru't-tenzîl ve esrâru't-tevîl isimli tefsir eserinin sahibi İmâm Beyzâvî'nin ve bu esere hâşiye yazanlardan biri olan Arabzâde'nin hayatları ve ilmi kişilikleri konu edinmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise mezkur hâşiyeden el-Furkân ve eş-Şuarâ surelerinin tahkiki yapılmıştır. Bu çalışmada öne çıkan unsarlar şunlardır: 1- Çalışma sonucunda ulaştığımız sonuçlardan biri mezkur hâşiyenin tefsirler ve Kur'ân çalışmaları içerisinde büyük bir öneme sahip olabileceği ve önemli bir boşluğu doldurabileceğidir. Bu eserin tahkiki Allah'ın kitabına hizmet hususunda önemli bir adım olacaktır. Bu hâşiyede Beyzâvî'nin kapalı bıraktığı yerler açıklanmış, Beyzâvî'nin anlaşılması zor grift ifadeleri vüzûha kavuşturulmuştur ve kısaca ele alınan hususlar daha da detaylandırılmıştır. 2- Arabzâde'nin Beyzâvî'nin eseri üzerine yapılan diğer hâşiyelere itirazları ve onun konulara derinlemesine vâkıf olması onun ilmî şahsiyetinin kuvvetli olduğunu göstermektedir. 3- Bu hâşiyenin öne çıkan bir diğer yönü ise dil, nahiv ve belagat açıklamaları açısından zengin olmasıdır. Nitekim bu hususlar tefsir ilminin temel noktalarıdır. 4- Bu çalışmanın ortaya çıkardığı sonuçlardan biri de Arabzâde'nin kendinden önceki ilmî birikimi aktarma hususunda oldukça dikkatli olduğudur. Eserinde yaptığı nakillerde bütünlüğü korumuş ve tahrifata yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the lives and scientific personalities of Imâm Beyzâvî, the owner of the tafsir work called Envâru't-tenzîl ve esrâru't-tewîl, and Arabzâde, one of the authors of the annotation for this work, are discussed. In the second part of the study, al-Furkan and al-Şuara surahs from the aforementioned annotation were investigated. The highlights of this study are: 1- One of the conclusions we have reached as a result of the study is that the aforementioned annotation can have a great importance in tafsir and Qur'an studies and fill an important gap. The examination of this work will be an important step in serving the book of Allah. In this annotation, the places that Beyzâvî left closed are explained, the incomprehensible intricate expressions of Beyzâvî are clarified and the briefly discussed issues are further detailed. 2- Arabzâde's objections to other annotations on Beyzâvî's work and his deep knowledge of the subjects show that his scientific personality is strong. 3- Another prominent aspect of this annotation is that it is rich in language, syntax and rhetoric explanations. As a matter of fact, these issues are the basic points of the science of tafsir. 4- One of the results of this study is that Arabzade was very careful about transferring his previous scientific knowledge. He preserved the integrity in the transfers he made in his work and did not cause falsification.