Bireysel ve sosyal sorumluluk modelinin beden eğitimi dersinde amaçlanan değerler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of individual and social responsibility model on the values aimed in physical education course
  1. Tez No: 686724
  2. Yazar: HÜSEYİN MUSLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırma bireysel ve sosyal sorumluluk modelinin beden eğitimi dersinde amaçlanan değerler üzerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Materyal Yöntem: Araştırma modeli olarak yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde Van ili Gürpınar ilçesinde bulunan Şehit Müftü Muhammed Sıddık Efendi İmam Hatip Ortaokulu'nda 7. ve 8. sınıfa devam eden 93 erkek ve 61 kız; 73 deney grubu, 81 kontrol grubu olmak üzere toplam 154 öğrenci ile gerçekleşmiştir. 12 saatlik BSSM programı deney grubuna uygulanmış, kontrol grubu normal müfredatına devam etmiştir. Programın, kontrol gruplu ön test-son test yöntemi ile beden eğitimi dersi öğrenci değer yönelimi ölçeğinde bulunan sportif erdem, dayanışma, özgüven, duyarlı olma, sorumluluk, millî kültür değerlerine etkisi incelenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından, deney grubunda yer alan öğrencilerin ön test ve son test ölçek alt boyut puanları arasındaki farklılığın karşılaştırılmasında ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin ön test ve son test ölçek alt boyut puanları arasındaki farklılığın karşılaştırılmasında Paired t testinden, öğrencilerin demografik bilgilerinin yüzdelik dağılımlarının belirlenmesinde ise frekans analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to examine the effect of the individual and social responsibility model on the values targeted in the physical education lesson. Materil and Methots: The quasi-experimental model was used as the research model. Research, 2018-2019 academic year in Van province, Gürpınar district Şehit Müftü Muhammed Sıddık Efendi İmam Hatip Secondary School, with 93 boys and 61 girls who are 7th and 8th grades; It was conducted with a total of 154 students, 73 of which were in the experimental group and 81 in the control group. The 12 hour TPSR program was applied to the experimental group, and the control group continued their normal curriculum. The effects of the program on the values of sportive virtue, solidarity, self-confidence, sensitivity, responsibility, national culture in the physical education lesson student value orientation scale were examined with the control group pre-test-post-test method. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data.Paired t-test was used to compare the difference between the pre-test and post-test scale sub-dimension scores of the students in the experimental group and the difference between the pre-test and post-test scale sub-dimension scores of the students in the control group.Frequency analysis was used to determine the percentage distribution of students' demographic information.