Kur riski ve uluslararsı ticarette önemi
Foreign exchange risk and its effect in international trade
  1. Tez No: 686751
  2. Yazar: SEZEN TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bretton- Woods sisteminin çöküşüyle sabit kur sistemi terk edilip esnek kur sistemine geçilmiştir. Esnek kur sistemine geçilmesiyle birlikte, döviz kuralarında meydana gelen dalgalanmalar döviz kuru riski kavramını ortaya çıkarmıştır. Küreselleşme ile sayıca artan uluslararası ticaret yapan firmalar açısından döviz kuru riski oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda firmalar için ortaya çıkan riskin yönetimi zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı dış ticarette ortaya çıkan kur risklerini tanımlamak ve bu risklerden korunmak için kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmesidir. Çalışmada öncelikle döviz kurları hakkında bilgi verilmiştir. Kur riskinin ortaya çıkışı ve ortaya çıkmasına neden olan faktörler açıklanmıştır. Son olarak firmaların döviz kuru yönetiminde izlemesi gereken yöntemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the collapse of the Bretton-Woods system, the fixed exchange rate system was abandoned and the flexible exchange rate system was adopted. With the transition to the flexible exchange rate system, the fluctuations in exchange rates have revealed of foreign exchange risk. Foreign exchange risk is very important for companies engaged in international trade, which has increased in number with globalization. In this context, the management of the risk has become mandatory for companies. The aim of this study is to define the foreign exchange risks in foreign trade and to give information about the methods used to protect from these risks. In the study, firstly, information about exchange rates was given. The emergence of the foreign exchange risk and the factors that cause its emergence are explained. Finally, the methods that companies should follow in exchange rate management are specified.